Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

İş dünyasının temsilcileri ASKON, DEİK, DTO, İSO, İSTİB, İTO, MÜSİAD, TİM ve TÜMSİAD başkanlarının katılımıyla Ceylan Otel'de basın açıklaması yaptı.

İşte o açıklamadan notlar;

*TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ (TÜRSAB) BAŞKANI BAŞARAN ULUSOY:

Sektör olarak güçlüyüz. İç turizmin canlandığını biliyorum. Bu türbulansın altından kalkacağız, erken rezervasyonlar aynı hızda devam ediyor.

* İSTANBUL TİCARET ODASI (İTO) BAŞKANI İBRAHİM ÇAĞLAR:

Böyle büyük bir olayın üzerinden bu kadar kısa sürede gelmesi. Evet böyle bir olay olabilir ancak halkımızda tepkisini veriyor. AVM'lerde yüzde 85'lik doluluğa ulaştık. Herkes işinin başında olacak. Daha çok çalışacağız. Çalışmalarımızı daha da hızlandıracağız. Halkımıza şu desteği verdik. Harcamalarınızı kısıtlamayın. Cuma gecesi ATM'lerde büyük bir atak başladı. İlk dakikadan beri bu işin başarılı olamayacağı belliydi. Türkiye'nin bundan çok daha hareketleneceği ortaya çıktı. İş dünyası olarak daha çok çalışarak devam edeceğiz.

* MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (MÜSİAD) YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAİL OLPAK:

Bizim daha önceden terör tanımımız vardı. Terör terördür, tek bir tanım içinde. Hain bir darbe içinde olanın askeri, polisi, işadamı, medyası olmaz. İşadamı olursa böyle olur, asker olursa şöyle olur olmaz.

* ANADOLU ASLANLARI VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (ASKON) GENEL BAŞKANI MUSTAFA KOCA:

İçinde bulunduğumuz platform Türkiye'nin önemli bir gücünü temsil ediyor. 15 Temmuz akşamında kalkışılan hareket üreterek demokrasiye insan haklarına kazandıracağı çok şey olduğunun farkındayım. Bütün kurumlarımıza sahip çıkmak sebebiyle dün şehitlerimize aldığımız karar neticesinde birlik beraberlik kararımızın sunulması ben geleceğimizin dünden çok daha farklı olacağı kanaatindeyim. Güneş 16 Temmuz'da çok farklı doğduğuna inanıyorsak, 4. çeyrekte bütün verilerimizin çok daha farklı olacağına inanıyorum. Üretmeye demokrasi nöbetine devam ettiğimiz sürece bütün kurumlarımız birlik beraberlikle görevini yerine getirdiğinde 9. ayla birlikte çok farklı bir Türkiye'yi göreceğiz. Geçmişte bizim iyi gördüğümüz noktalarda arızalar ortaya çıktıysa bugün 2023 hedeflerine yeniden kenetlenme günüdür.

- 15 TEMMUZ ACABA TOPLUMDAKİ BİR SÜREDİR YAŞADIĞIMIZ KUTUPLAŞMANIN AŞILMASINDA FIRSAT OLARAK KULLANILABİLİR Mİ? KISA VADEDE ÇOK ETKİLEME DIŞARIYA KARŞI ORTAK ÇALIŞMA YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

* İSTANBUL SANAYİ ODASI (İSO) BAŞKANI ERDAL BAHÇIVAN:

Her karanlık kendi aydınlığını getirir. Aslında bu olay Türkiye için muhteşem bir fırsatı da getiriyor. Türk insanında bir düşünce vardı. Biz tankın üstüne çıkmadık, altında ezildik. Epey ağır yaralımız var. Bunu doğru pazarlayabilirsek Türkiye dünyaya demokrasi dersi verecektir. Bir an evvel bir araya gelerek hiçbir bütçeden kaçınmadan halkın gücünün iş demokrasiyi korumak olduğunda nasıl koruduğunu göstererek yapmalıyız. Burada olduğu gibi bir olalım, diri olalım.

* İMEAK DENİZ TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI METİN KALKAVAN:

Ölen demokrasi şehitlerimiz boşuna ölmedi. Hepsi tarihe altın harflerle geçecek. Türk insanı farklı boyutlarda bir dönemden geçerken gerçek tehlikelerin önceliklerini farketmeden yaşarken son hamlenin ortaya çıkması, ilk defa bir darbede halkın karşı gelmesi, ilk defa meclisin bir araya gelmesi, meclisin bombalanması, bu darbede ilkleri yaşıyoruz. Bence yaşanmak zorundaydı, çok birikmişti.  Ekonomik veriler temmuzun 3. haftasını stresli gösteriyor diyordu. Yapacağımız çok şey var önemli olan birlikte olmak.

* TÜM SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (TÜMSİAD) GENEL BAŞKANI YAŞAR DOĞAN:

Biz TÜMSİAD olarak bütün şubelerimizde bir araya gelip birlik ve beraberlik içinde olacağımızı konuştuk. Üretmeye devam edeceğiz. Ama gece nöbetlerimizi de tutacağız. Biz istiyoruz ki artık darbe girişimlerinin literatürlerden kaldırılması.

- ULUSLARARASI DOĞRUDAN YATIRIMLAR İÇİN KISA VADEDE YÜZDE 50 DÜŞÜŞ VARDI AMA İKİNCİ YARIDA YÜKSELİŞ BEKLENİYORDU. BU OLAYDAN SONRA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR MU? BURADA OLMAYAN DİĞER STK'LARDA VAR GENEL BİR ÇAĞRI MI OLACAK?

 * ULUSLARARASI YATIRIMCILAR DERNEĞİ (YASED) BAŞKANI AHMET ERDEM:

Uluslararası doğrudan yatırımlara bakarsak yüzde 38 civarında bir rakamdı. Biz yerimizi koruduk. Bizim bu payı yüzde 3'lere çıkaracağımızı gördük. Sene başından bu yana düşüş var. Dünya çapındaki doğrudan yatırımın bir önceki seneye göre aşağıda yürüyor olması. Baktığımız zaman kısa vadede etkisi olur mu diye. Bir dönem bakalım şeklinde düşünceler olabilir.

* MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (MÜSİAD) YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAİL OLPAK:

İş dünyasında da darbeyi destekleyen yok. Başka katılmak isteyen varsa ve aramızda yoksa onlarla görüşmemiz de ayrı. Farklı organizasyonlarla da bu tür toplantılar devam edecek. Bizleri de yine oralarda göreceksiniz.

* DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU (DEİK) BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN:

Çok önemli bir olaydan geçiyoruz. Burada bunu çok rahat atlatabilmemizin, çocuklarımıza gençlerimize torunlarımıza iyi bir gelecek tayin edebilmemiz için bu birlikteliği göstermemiz lazım. OECD ortalamalarına göre daha fazla büyüdüğümüze göre bizim hakikatten bu gerekçeleri anlamakta zorlanıyoruz. Eğer hakikatten bu olayı iyi incelersek tankını halkının üzerine süren onların ölümüne izin veren hangi toplum, kitle olabilir. Yabancı düşmanlarımızın olduğu ortaya çıkıyor.

* TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ (TİM) BAŞKANI MEHMET BÜYÜKEKŞİ:

Biz hayatın bir an önce normalleşmesini diliyoruz. Cumartesi 35 kişilik işadamlarımızı Panama'ya gönderdik. Buradaki bütün ekonomi dünyasının ve vatandaşlarımızın da aynı şekilde devam etmesini diliyoruz. Yurtdışındaki çalışmalara aynı şekilde önem veriyoruz.

* MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (MÜSİAD) YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAİL OLPAK:

Kararlı duruşumuz devam edecek. Sağduyulu tavrımız devam edecek. Güzel günlerde birlikte olacağız.