Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(15:35'te güncellendi)

Petrol fiyatları New York'ta, Nijerya'dan ABD ve Kuzey denizi'ne, tüm dünyada üretime yönelik tehditlere karşın, petrol piyasasının arz bakımından rahat olduğunun düşünülmesi ile birlikte,varil başına 45 dolar civarında işlem gördü.

Vadeli petrol kontratları, üretimin halihazırda kesintiye uğradığı Nijerya'da militanların bir boru hattını vurduğu haberleri üzerine kısa bir süreliğine yükseldikten sonra, fazla değişmedi. Enerji Enformasyon İdaresi'nin Çarşamba günü açıklayacağı ABD petrol stokalrı verisinin, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, geçen hafta 2.1 milyon varil düşmesi bekleniyor. Böylelike stoklar beş yılın ortalamasının 100 milyon varil üzerindeki seyrini devam ettirmiş olacak.

Petrol Şubat ayında gördüğü 12 yılın en düşük seviyesinden yüzde 70 yükselmesine kaşın, zayıf talep büyümesine bağlı olarak, Haziran ayının başındaki varil başına 52 dolar seviyesinden gevşedi. Amerika!da petrol üretimindeki düşüş ile birlikte, küresel arz fazlası daralmaya devam ediyor, ancak BMI Research'e göre, fiyatlardaki toparlanma volatil kalacak, zira ABD petrol üreticileri toparlanmayı hedge amacıyla kullanmakta ve üretimi artırmakta.

Frankfurt'ta Commerzbank AG emtia araştırma müdürü Eugen Weinberg, "Yukarı ivme açık bir şekilde bozuldu," dedi ve "Fiyatların daha düşük zirveler ve daha düşük dip seviyeler oluşturarak geri çekilmesi ile birlikte, 40 dolara doğru bir düşüş beni şaşırtmaz" şeklinde görüş bildirdi.

Çarşamba günü vadesi dolacak olan Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 36 sent düşerek varil başına 44.88 dolara akdar indikten sonra, Londra saati ile 11:27'de 45.21 dolara geldi. Kontrat Pazartesi günü 71 sent düşüşle 45.24 dolardan kapanmıştı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 22 altındaydı. Daha aktif Eylül kontratı 5 sent düşüşle 45.89 dolara indi.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 8 sent düşerek varil başına 46.88 dolara geriledi. Kontrat Pazartesi günü yüzde 1.4 düşerek 46.96 dolardan kapanmıştı. Küresel gösterge Brent petorlü, Eylül vadeli WTI'a göre 99 sent primli işlem gördü.

(15:35'te güncellendi)