Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Gelişen ülke Borsaları Kasım'dan beri gördüğü en yüksek seviyeden düşüşe geçti. Çoğu para birimi de dolar karşısında değer kaybetti.

Çin, Güney Kore ve Pakistan borsaları düşüşe öncülük etti. Brexit kararı, Çin ekonomisinde yavaşlama ve Türkiye'deki darbe girişiminin küresel büyümeyi etkileyeceği endişesi bu düşüşte etkili oldu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi son sekiz seansta %6.2 yükselmesinin ardından %0.1 düştü ve 868.81 puan oldu. Endeks dün 871.38 puanla 4 Kasım'dan beri en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Çin'de Şanghay borsası %0.7, Hong Kong'ta Hang Seng China Enterprises Endeksi %0.9, Kospi %0.4 düştü. Endonezya ve Filipin borsaları ise yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasa Para Birimleri Endeksi 14 Temmuz'da 11 ayın zirvesine çıkmasının ardından %0.4 düştü. Malezya ringiti ve Kore wonu ikinci günde de düştü. Ringit %0.3, Filipinler pesosu %0.2, won %0.1 düştü.

TÜRK LİRASI

Cuma günü darbe girişiminin ardından 3.0504 ile 6 ayın en düşük seviyesine gerileyen Türk Lirası, yeni günde 2.97-2.98 seviyelerinde işlem görüyor.

Türkiye'yi yatırım yapılabilir olarak derecelendiren Moody's dün ülkenin kredi notunu değerlendirmeye alacağını açıkladı.