Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

IMF G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Yöneticilerinin toplantısı için hazırladığı 'Global Beklentiler ve Politika Zorlukları' adlı raporunda Türkiye'nin büyüme tahminini indirdi.

Kurum Türkiye için 2016 yılı büyüme beklentisini %3.8'de korurken 2017 için beklentisini % 3.4'ten % 3.2'ye düşürdü.

Raporda İngiltere'nin AB'den ayrılma (Brexit) kararına vurgu yapan IMF, ekonomik, siyasi ve kurumsal belirsizliklerdeki beklenen artışın makro ekonomik sonuçlarını yansıttığını, bu anlamda 2016 ve 2017 yılları için küresel büyüme görünümlerinin aşağı yönlü revize edildiğini belirtti.

Dünya ekonomisinde aşağı yönlü risklerin arttığına değinen IMF, güçlü politikaların kritik önemde olduğunu belirtti. Brexit öncesinde de küresel büyümenin cansız olduğunu, referandum sonrasında finansal volatilitenin arttığını belirten IMF, bu gelişmelerin zayıf görünüme katkıda bulunduğunu bildirdi. IMF, gelişmiş ekonomilerde ılımlı toparlanmanın süreceğini öngörürken gelişen ekonomilerde büyüme beklentilerinin tarihsel perspektifte daha cansız olacağını ifade etti. 

IMF, Brexit sonrası oluşan belirsizlikler nedeniyle küresel ekonomik büyüme beklentisinin bu yıl için % 3.2'den % 3.1'e, gelecek yıl için ise % 3.5'ten % 3.4'e düşürüldüğünü açıklamıştı.