Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisse senetleri, Mario Draghi'nin Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), Brexit'in etkilerine dair daha net bir resim elde ettiğinde, ilave teşvikleri düşüneceğini söylemesiyle ve karışık gelen şirket raporlarının etkisiyle hafif değişti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.7'lik gün içi kayıplarını tersine çevirerek, Londra'da saat 16:32 itibariyle yüzde 0.1'den az yükseldi.

Draghi, geçtiğimiz ayki Brexit oylamasının ardından para politikasını gevşetmekte frene basarken, gerekirse mevcut tüm enstürmanları ve kullanacaklarını vurguladı. Ekonomistler, AMB'nin parasal genişleme için büyük olasılıkla 8 Eylül'deki toplantılara kadar bekleyeceğini ön görüyor.

NN Investment çoklu varlık stratejisti Partners Patrick Moonen, "Piyasalar beklentilerden yukarıda olsa da, mod hala skeptik." dedi ve "Şimdi yapılması gereken panik yapmamak ve yeniden değerlendirme yaparak, bu seviyelere tutunmak. Şirket gelirleri burada bize bir yöne gösteriyor. Ancak, ekonomik büyümenin Brexit'ten etkilenip etkilenmediğine ve merkez bankalarının daha fazla efor sarfetmeleri gerekip gerekmediğine yönelik hala veri bekliyoruz." diye konuştu.