Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, şu anda küresel ekonomide ne olup bittiğini bilmediğini fakat bunun hamlede bulunmaya engel olmadığını dile getiren merkez bankacıları kulübüne girdi.

AMB Başkanı Draghi, İnigltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma kararının Euro Bölgesi ekonomisini nasıl etkileyeceğine ilişkin ufuk genişletici bilgiler sağlamak bir yana, diğer herkes gibi görüş netliğinin olmadığını belirtti. Frankfurt'ta AMB'nin faizleri ve varlık alımlarını sabit bırakması ardından konuşan Draghi, “Bu büyük makro olayların iyileşmeyi nasıl etkilediğini anlamak çok zor” dedi.

Buna karşın Draghi, gerekitği zaman harekete geçmek için hazır, istekli ve muktedir olduklarını belirterek İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney ve hatta Fed Başkanı Janet Yellen'ın siyasi kargaşanın ortasındaki risk yöneticileri kulübüne dahil oldu.

Londra'da IHS Global Insight baş Avrupa ekonomisti Howard Archer, “Güvenin nasıl etkilendiği konusunda iyi bir fikir vermiş olmalı. Politika yapıcılar öyle bir aşamada ki daha ne yapabileceklerini merak ediyorsunuz.Hareket ölçeği azaldıkçaü, bunu olabildiğince etkili bir biçimde yapmalısınız” dedi.