Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, geçen hafta sonunda Türkiye'nin ülkeye ve demokrasiye yönelik önemli bir tehdide omuz omuza karşı koyduğunu ve bir darbe girişimini başarıyla önlediğini kaydetti.

Halkın ve iş dünyasının kenetlenerek, hükümetin arkasında durduğunu ve sivil yönetim ile demokratik kurumlara bağlılığını bütün dünyaya gösterdiğini aktaran Terzioğlu, "Bu gelişmelerin Turkcell'e olası etkileri konusunda oluşabilecek sorulara cevabımız öncelikle, ülkemize ve ekonomimize inancımızı teyit etmek olacaktır." ifadelerini kullandı.

Terzioğlu, bu olayların kısa vadeli bazı etkileri söz konusu olsa da uluslararası kamuoyunun bilmesi gerekenler olduğuna işaret ederek, bunun başarısız bir darbe girişimi olduğunu, ekonomi ve finansal kurumların ayakta ve görevlerinin başında olduğunu dile getirdi.

Böyle bir terörist girişimin Türkiye'yi istikrarsızlığa savurmamış olmasının gelecek günlerin daha parlak olacağının habercisi olduğunu, bunun da kendilerine cesaret verdiğini aktaran Terzioğlu, şimdi yeniden reformlara odaklanmanın zamanı olduğunun altını çizdi.

Terzioğlu, başarısız darbe girişiminin tüketici eğilimlerinde veya Turkcell'in operasyonlarında herhangi bir etkisi olmadığını vurgulayarak şunları kaydetti:

"İletişim ağımız ayaktadır ve kesintisiz olarak işleyişini sürdürmektedir. Müşterilerimizin ürün ve servislerimize talepleri, akıllı cihazlara olan ilgisi, kullanım alışkanlıkları bir değişiklik olmaksızın sürmektedir, tüketici harcamalarına yönelik olarak halihazırda bir tehdit görmemekteyiz. Turkcell olarak, planladığımız yatırımlar ve uluslararası satın alma planları da dahil olmak üzere, önümüzdeki 3 yıllık ihtiyaçlarımızın finansmanını güvenceye almış bulunuyoruz. Geçen yıl uluslararası piyasalardan kaynak sağlamıştık. Tedarikçilerimize ön ödemelerimizi yapmış bulunuyoruz.

Geçtiğimiz birkaç haftada, likidite konusunda yeni adımlar attık ve çok olumlu koşullarda yapılandırılmış çapraz kur takası işlemleri gerçekleştirerek kur farkı risklerine karşı tedbir aldık. Bütün bu veriler göz önüne alındığında ve sorumlu finansal yönetimimiz çerçevesinde, likidite konusunda yeni adımlara ihtiyacımız olmayacağını düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıl attığımız adımlar da, kurdaki uluslararası etkilerden kaynaklanabilecek dalgalanmalara karşı Turkcell'in elini güçlendirecektir. Uluslararası piyasalara erişimimizde herhangi bir sıkıntı yoktur. Bütün bu gelişmeler ışığında bugün geleceğe daha güvenli bakıyoruz."

Terzioğlu, Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) son günlerde yaşanan gelişmeler kapsamında 21 Temmuz 2016 tarihinde açıkladığı kararı çerçevesinde, şirketin yönetim kurulu kararına bağlı olmak kaydıyla hisse geri alımı yapmayı değerlendirdiğini de kaydetti.

AA