Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Renaissance Capital bugün yayınladığı müşteri notunda, petrol fiyatlarında çökme ihtimali bir kenara bırakıldığında, siyasetin denge bulduğu, cari fazla veren ve rublenin yüzde 9 getirisi bulunan 3 yıl vadeli tahvil ile desteklendiği Rusya'ya yatırım yapmanın daha az riskli olacağını söyledi. Renaissance Capital Türkiye'nin 3 yıllıklarının getirisinin yüzde 9.6'da bulunduğunu hatırlattı.

Raporda, "En kötünün geride kaldığına kanaat getirmenin zor olduğu bir ortamda, değerlemeler alt seviyelerden hisse seçimini desteklemeli" yorumunda bulundu.

RenCap, Türk varlıklarında ancak 12 aylık fiyat/kazanç çarpanı 2011 euro bölgesi borç krizindeki 7.3 seviyesinin altına gelince yeniden pozisyon alınması gerektiğini söyledi.

Raporda, "TL'nin aşırı satılması ve tarihsel düşük seviyelerin yüzde 15 altına inilmesi hedef. Her ikisinde de henüz bu seviyelere ulaşılmadı." yorumunda bulunuldu.

Raporu kaleme alan Harris, Salter ve Lopez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki 3 ila 6 ayı nasıl kullanacağının Türkiye'nin yatırım görünümü açısından çok önemli olacağını belirtti.

Raporda, Moody's ve Fitch tarafından not indirilmemesinin olumlu olacağı ancak not indirimi riskinin süreceği belirtildi.