Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde, yükselen politik riskleri gerekçe göstererek, Türkiye'nin BB+ olan notunu yatırım yapılamaz seviye olan BB'ye ve görünümünü de durağandan negatife çeviren, uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşu S&P, bazı Türkiye şirketlerine yönelik not değerlendirmeleri yaptı.

S&P, Türkiye'nin yatırım şirketleri Koç, OYAK ve Doğuş'un doğal olarak yerel ekonomiye karşı aşırı hassas olduğunu belirterek, üç şirket hakında karar aldıklarını söyledi. Negatif görünümlerin şirketlerin özel koşullarını ve de ülkenin görünümünü yansıttığını açıkladı.

S&P, Türk Telekom'un faaliyet başarısının sağlam olduğunu göstermeye devam edeceğine ve likiditesinin sağlam olduğuna inandıklarını beliterek BBB- olan kredi teyit ederken, durağan olan görünümünü ise, şirketin ülkedeki görünümden zorlandığını düşündüklerini belirterek negatife çevirdi.

S&P, Koç Holding A.Ş.'nin, yatırım yapılamaz notu verilen ülkenin stres testlerini geçtiğini ve bu yüzden ülkenin kredi notundan iki kademe yüksekte olabileceğini söyleyerek, BBB olan kredi notunu BBB-'ye düşürdü ve görünümünü durağandan negatife çevirdi ve bu durumun ağırlıklı olarak Koç'un güçlü nakit pozisyonundan kaynaklandığını belirtti.

S&P, Turkcell İletişim Hizmetleri'nin BBB- olan kredi notunu korurken, görünümünü durağandan negatife çevirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu, Doğuş'un durağan olan görünümünü, grubun yatırımlarının faaliyet ortamlarında yükselen belirsizlikleri sebep göstererek, negatife çevirdi.

Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun kredi notunu ise nakit pozisyonunun büyük kısmının düşük sınıflandırılmış bankalarda olduğunu söyleyerek, çöp seviyeye indirdi.