Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, partisinin ev sahipliğinde yarın Taksim Meydanı'nda yapılacak mitingte sadece Türk bayrağı ile Atatürk posterleri olacağını belirterek, "Yurttaşlarımızın ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve yüreklerinde Türkiye sevdasını taşıyarak, cumhuriyete, demokrasiye, özgürlüğe vurgu yapacak buna özel amblemlerle oraya katılmaları bizim bu büyük buluşmamıza daha büyük değer katacaktır." dedi.

Tekin Bingöl, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ve İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, İstanbul İl Başkanlığı'nda yarın saat 18.00'de Taksim Meydanı'nda yapılacak "Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi"ne ilişkin basın toplantısı düzenledi.

CHP'nin, yarınki buluşma için çarşamba günü İstanbul Valiliğine resmi başvuru yaptığını dile getiren Bingöl, CHP tarafından düzenlenen mitingin, hiçbir kurumla, siyasi partiyle ortaklaşa gerçekleştirilmediğini ve 78 milyon yurttaşa açık olduğunu söyledi. Bingöl, "Sadece CHP tarafından başvurusu yapılmış, düzenlemeyi örgütümüz üstlenmiş, ancak yurttaşlarımızın tamamının davetli olduğu bir buluşmadır." diye konuştu.

Bingöl, "Türkiye'nin birleştirici gücü" olarak tanımadığı CHP'nin yarınki buluşmayla halkı ayrıştıran anlayışı bertaraf edeceğini ve bütün yurttaşları kucaklayan, birleştiren bir etkinlik düzenleyeceğini belirtti. Tekin Bilgöl, şu bilgileri verdi:

"Büyük buluşmada sadece Türk bayrağı ile Atatürk posterleri olacak. Buluşmayı düzenleyen, resmi başvuruyu yapan CHP'nin bayrakları dahi olmayacak. Bütün siyasi parti üyelerinin, sivil toplum örgütlerinin, sendika ve meslek odalarımızla hemşehri derneklerimizin buluşmanın ruhuna uygun olan bu anlayışı o alanda göstereceklerine yürekten inanıyoruz. Oraya yüreklerini ortaya koyarak gelecek bütün yurttaşlarımızın ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve yüreklerinde Türkiye sevdasını taşıyarak, cumhuriyete, demokrasiye, özgürlüğe vurgu yapacak sadece ve sadece buna özel amblemlerle oraya katılmaları bizim bu büyük buluşmamıza daha büyük değer katacaktır. Katılacak bütün kuruluşların hassasiyetimizi, özel durumu dikkate alarak anlayış göstereceklerine yürekten inanıyoruz."

Etkinliğin Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü, kardeşliğini yeniden tesis edecek anlayışa vurgu yapmak adına gerçekleştirildiğine işaret eden Bingöl, "Hiç kimsenin kaygısı, en ufak bir güvenlik endişesi olmasın. Bu resmi bir miting, buluşmadır. Resmi kurumların da üzerine düşen görevi layıkıyla yapacaklarına inanıyoruz. Yurttaşlarımız gelirken kaygı duymasın, bir ellerinde evin reisi, bir ellerinde çocuklarını tutarak gelsinler, içlerine sinsin, o günün heyecanını, coşkusunu hep birlikte yaşayalım. Bir kez daha dosta, düşmana bu ülkenin yurttaşlarının cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe, özgürlüğe ve parlamenter demokratik sisteme ne kadar önem verdiklerini, ne kadar koruyup kollayacaklarını haykıracaklarına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Bingöl, buluşmaya katılanların da hassas davranacaklarına inandığını ifade ederek, başta CHP İstanbul İl Örgütü olmak üzere bütün örgütlerin en ufak bir detayı atlamadan buluşmanın güvenliğini sağlayacağını bildirdi.

"AKP milletvekilleri, yöneticileri de katılmak istiyorlarsa, bizim için kıymetlidir"

Bingöl, "İktidar partisinden de mitinge katılım olacağı yönünde mesajlar gelmeye devam ediyor. Mitingte verilecek mesajlarda onların da katılımı, seslenmesi söz konusu olacak mı?" sorusunu, şöyle yanıtladı:

"Buluşma, 78 milyon yurttaşımızın davet edildiği bir buluşma. AKP milletvekilleri, yöneticileri de katılmak istiyorlarsa, bizim için kıymetlidir, onlar diğer vatandaşlarımız gibi konuğumuzdur. Elbette onlar da kendilerini CHP'nin misafirperverliği içinde bulacaklardır. Çok fazla sayıda siyasi parti temsilcisi, sivil toplum örgütlü, sendika katılımları olacak. Takdir edersiniz ki bu kadar geniş yelpazede katılımın olduğu etkinlikte çok fazla konuşma şansı olamayacak. Hiç kimseye haksızlık yapmak istemiyoruz. Ayrımcı anlayış zaten bizim siyasetimizde zaten yoktur. Orada Sayın Genel Başkanımız hitap edecek. Sayın Genel Başkanımız bu bahsettiğimiz konulara değinecek, herkesin duygularına tercüman olacak, herkesi tatmin edecek, herkesin 'İşte biz de böyle düşünüyoruz' diyebileceği içerikte bir konuşma yapacaktır."

"Miting milletimizin, 78 milyon yurttaşımızın"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da mitingin amacını "demokrasiye ve cumhuriyetimize sahip çıkmak" şeklinde açıklayarak, "CHP, mitingin sadece ve sadece ev sahibidir. Miting milletimizindir, 78 milyon yurttaşımızındır." dedi.

Demokrasinin herkes için ne kıymetli, özgürlüklerin ne kadar değerli olduğunun, vahşi, kanlı darbe girişimiyle ortaya çıktığını belirten Altay, "TBMM Grubumuz 133 milletvekiliyle tam kadro Taksim'de olacak. Bugünden itibaren milletvekillerimiz İstanbul'a gelmeye başladı. Gelen milletvekillerimiz hemşehri dernekleriyle de ilişkiye geçip onlara da bu hassasiyeti anlatacak. Yarın Türkiye, İstanbul halkı bir tarih yazacak, özgürlüklere ve demokrasiye ne kadar sahip çıktığını, 78 milyon yurttaşımız demokrasiyi, tüm bu gerici baskılara rağmen içselleştirdiğini, benimsediğini ve ondan asla taviz vermediğini tüm dünyaya gösterecek." diye konuştu.

3 buluşma noktası

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, CHP tarafından düzenlenecek "Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi"ne DİSK başta olmak üzere onlarca sendikanın, Haziran Hareketi'nin aralarında bulunduğu yüzlerce sivil toplum örgütünün katılacağını bildirdi.

CHP'nin her türlü darbeye ve gericiliğe karşı olduğunu vurgulayan Canpolat, "Cumhuriyete, demokrasiye, Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerine, laikliğe, özgürlüğe sahip çıkmak için bütün İstanbulluları, bütün Türkiye'yi yarın Taksim Meydanı'na davet ediyoruz." dedi.

Bir soru üzerine güvenliği sağlamanın valiliğin, emniyetin ve güvenlik güçlerinin görevi olduğuna işaret Canpolat, CHP'nin 39 ilçenin her birinde gençlik kollarından en az 100 üyenin görevlendirildiğini bildirdi.

Canpolat, şehir dışından gelenlerin Vodafone Arena'nın önünde, diğer grupların Şişli Camisi önünde ve Unkapanı'nda buluşarak, bu noktalardan Taksim'e gideceğini açıkladı.

Cemal Canpolat, aralarında Tarık Akan, Arif Sağ, Volkan Konak, Zuhal Olcay, Hayko Cepkin, Edip Akbayram, Mazlum Çimen, Selda Bağcan, Cahit Berkay, Menderes Samancılar gibi isimlerin bulunduğu 200'e yakın sanatçı ve aydının da yarınki miting çağrısına olumlu yanıt verdiğini söyledi.

AA