Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Salı ve Çarşamba günleri gerçekleştireceği toplantıdan çıkabilecek olası sonuçlar şu şekilde:

1 – Herhangi bi faiz adımından geri duracak olmalarıyla birlikte, merkez bankacıları bu yıl Eylül ayı toplantısı kadar yakın bir zamanda gidilebilecek bir faiz artırımı sinyali verebilirler.

2 – Fed yetkililerinin bu yıl gidilebilecek bir faiz artırımına yaklaşımı, temelde istihdam piyasasının gücüne olan güvenini gösterecek. Bu esnada, enflasyon değerlendirmesi genel olarak değişmeyecek.

3 – Fed yetkilileri finansal piyasaların Brexit kararının etkilerini atmasının rahatlığını yaşayacak. Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasındaki pazarlıklardan kaynaklanan belirsizlikler göz önünde bulundurulduğunda yatırımcıların tepkisi fazla rahat olabilir.

4 – Fed'in faiz artırımına yaklaşımı, yetkililerin ABD verilerine ilişkin bazı unsurları ve küresel ekonominin karşı karşıya olduğu genel belirsizlikleri işaret etmesiyle birlikte, şarta bağlı olmaya devam edecek. Tabiki, merkez bankacıları Eylül toplantısından önce iki önceli aylık istihdam raporuna da dikkat edecekler.

5 – Fed'in Kasım ayında gidilecek başkanlık seçimine müdahil olmamaya çok dikkat etmesine karşın, küresel siyaset ve jeopolitik belirsizlikler şu aşamada yetkilileri etkili politika seçeneklerini gözden geçirmekten alıkoyuyor.

Büyük bir ihtimalle tüm bunların kısa vadeli piyasa etkisi, yatırımcıların ve traderların 2016-2017 faiz artırımı temposu için beklentilerini biraz yukarı revize tmesiyle birlikte, kısa vadeli ABD tahvillerinde bir miktar yeniden fiyatlama olacaktır. Daha genel anlamda finansal piyasalarda ne olacağı diğer iki unsura bağlı: bu hafta açıklanacak karların beklentileri aşıp aşmayacağı ve daha genel anlamda finansal piyasalarda dikkatlerin, ne ölçüde kısa vadeli şirket ve merkez bankası likidite enjeksiyonlarında olacağı.

Mohamed A. El-Erian