Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL
Altının gram fiyatı, önceki kapanışa göre yatay seyirle 128,7 lira seviyelerinden işlem görüyor.

Geçen hafta hızlı yükselen dolar kuru nedeniyle 131,81 lira ile tarihi zirvesine çıkan gram altın dün 128,5 liraya kadar gerilemişti. Altının gram fiyatı bugün yatay bir seyir izleyerek saat 10.25 itibarıyla 128,7 liradan işlem görürken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 209 lira, Cumhuriyet altını 853 liradan satılıyor.

Altının onsu ise şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde, 1.318 dolardan alıcı buluyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, geçen hafta dolar kurundan aldığı destekle 131 lirayı test eden altının gram fiyatının, dolar kurunun düşmesiyle satış baskısı altına girdiğini belirterek, "Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başarısız darbe girişimi Türkiye ekonomisine beklenilen tahribatı veremedi. Vatandaş ve bazı siyasi liderlerin birlik içinde vatanına sahip çıkması piyasalarda moralleri yüksek tutuyor. Özellikle kurumların ve bireylerin dövizlerini satıp Türk Lirasına çevirmesi döviz fiyatlarının düşmesine neden olmuştu." diye konuştu.

Piyasalardaki bu hızlı toparlanma isteğinin bu hafta boyunca devam edebileceğini aktaran Memiş, şunları kaydetti:

"Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın davetiyle Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin bir araya gelmesi, piyasalarda olumlu bir hafta olmasına sebep olabilir. Diğer taraftan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) döviz rezervlerini artıracak adımlar atması ve yarınki ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı doların düşüşünü hızlandırabilir. Dolar kurundaki düşüşlerin psikolojik sınır olan 3 liranın altına gerilemesini bekliyoruz."

Memiş, altının ons fiyatının kısa vadede 1.308-1.320 dolar aralığında, gram fiyatının ise 126-128 lira aralığında işlem göreceği öngörüsünü de paylaştı.

AA