Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Türk Telekom, açıklamasına göre, 2016 yılı ikinci çeyrek operasyonel ve finansal sonuçlarını açıklayan Grup, rekor seviyede organik gelir büyümesi kaydetti. Türk Telekom'un gelirleri, büyük ölçüde mobil ve genişbant gelirlerindeki artışın etkisi ile bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 11,8 arttı. Böylelikle 2008 yılında yapılan halka arzdan bugüne kadar bir çeyrekte gerçekleşen en yüksek yıllık organik gelir büyümesine ulaşıldı. Yılın ikinci çeyreğinde Grup gelirleri 3 milyar 940 milyon TL, Grup FAVÖK 1,3 milyar TL, net kar ise 248 milyon TL oldu.

Türk Telekom’un 4,5G hizmetlerinin hayata geçmesi ile hızlanan mobil ve fiber yatırımlarının etkisiyle yatırım harcamaları da yüzde 48 artışla 689 milyon TL'ye çıktı.

Türk Telekom mobil, genişbant ve TV olmak üzere yüksek büyümeye sahip faaliyet kollarında 450 bin net abone artışı gerçekleştirdi. Toplam abone sayısı 38,3 milyona ulaştı. Türk Telekom, genişbantta ikinci çeyrekte 109 bini fiber abone olmak üzere 113 bin net abone kazanarak toplam genişbant abone sayısını 8,3 milyona çıkardı. Böylelikle yılın ilk yarısındaki 310 bin net abone kazanımı ile halka arzdan bu yana en yüksek ilk yarıyıl net genişbant abone kazanımı elde edildi. Mobil abone sayısı ise ikinci çeyrekte 310 bin, yılın ilk yarısında ise 771 bin artarak 18 milyona yükseldi.

Türk Telekom’un yeni nesil televizyon platformu Tivibu’daki içeriklerin geliştirilmesinin abone kazanımına pozitif etkisi bu çeyrekte de sürdü. Ev TV abone sayısı bir önceki çeyreğe göre 76 bin net artış ile yarım milyonu aşarak 544 bine, toplam TV abone sayısı ise 2 milyona ulaştı. Toplam Ev TV abone sayısı UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi spor paketlerinin lansmanı ve uydu platform hizmetinin başlamasının ardından iki katına çıktı.

- 2008'den bu yana bir çeyrekte gerçekleşen en yüksek organik gelir büyümesi

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan, 2016 yılının 2. çeyreğinin, Türk Telekom’un bir kez daha mükemmel bir gelir büyümesi gerçekleştirdiği, güçlü bir çeyrek olduğunu vurguladı.

Aslan, 2016’nın 2. çeyreğinde, yıldan yıla büyümenin 11,8 olduğunu, bu rakamın 2008 yılında yapılan halka arzdan bugüne kadar bir çeyrekte gerçekleşen en yüksek organik gelir büyümesine işaret ettiğini belirtti.

Bütün segmentlerde sağlam performans göstermelerinin kalite, çeşitlilik ve yakınsama yoluyla farklılaşma stratejilerini bir kere daha doğruladığının altını çizen Aslan, "2016’nın 2. çeyreğinde, Türk Telekom önemli bir abone büyümesi elde etti. Üstün nitelikli ürünlerimiz; gerek süper hızlı geniş bant ve mobil tekliflerle gerek en üst kalitede TV içerikleriyle müşterilerimiz tarafından memnuniyetle karşılandı. Toplam 38,3 milyona ulaşan abone sayımızla net müşteri kazanımı açısından son sekiz yılın en iyi 2. çeyreğini geçirdik. Çeyrek bazlı net abone kazanımı, geniş bantta 113 bin, mobilde 310 bin ve ev TV’de 76 bin ile geniş bir tabana yayıldı. Net müşteri kazanımı ve abone bazındaki çeşitlilik, faaliyet gösterdiğimiz bütün segmentlerde güçlü konumumuzu açıkça göstermektedir." bilgilerini paylaştı.

- "Fiber gücünde 4,5G baz istasyonları oranı, Avrupa ortalamasının 3 katı"

Aslan, son 10 yıldır, bütün müşterilerine olası en iyi tecrübeyi sunabilmek ve en üst kalitede altyapı geliştirmek için çalıştıklarını aktardı.

Türkiye'nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi olarak, sınıfının en iyi telekomünikasyon hizmetini sunmak için çok büyük öneme haiz fiber ve 4,5G altyapılarını en uyumlu kullanacak şekilde konumlandıklarına dikkati çeken Aslan, "Türk Telekom’da 'Fiber Gücünde 4,5G' baz istasyonları oranı, Avrupa ortalamasının 3 katından fazla. 4,5G nüfus kapsama oranımız ise çok kısa bir zaman içerisinde yaklaşık yüzde 70’e ulaştı." ifadelerini kullandı.

Aslan, Türk Telekom'un, dünyada 5G standartlarını belirleyen ana kurum olan Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsüne tam üye olan iştiraki Argela’dan aldığı destekle Türkiye’de ileri teknolojilerin geliştirilmesinde de en ön safta bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bütün bu çabalarımız çok önemli bir ödülle taçlandırıldı; Türk Telekom, Brand Finance tarafından her yıl yayınlanan listede, 2016 yılında 'Türkiye’nin En Değerli Telekom Markası' seçildi. 8 yıl boyunca üst üste 'Türkiye’nin En Değerli Telekom Markası' olmayı başararak, Türk Telekom bir kez daha 'Türkiye’nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi' olduğunu kanıtladı.

Stratejimiz ve yılların yoğun çalışması, gerçek büyümenin gerçekleştiği güçlü bir platforma dönüştü. Bütün menfaat sahiplerimiz için en iyi değeri üretebilmek adına doğru strateji ve doğru çalışanlara sahip olduğumuzdan hiç şüphem yok."

AA