Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Gram altın, dün en düşük 128,5 lirayı görmesinin ardından Fed'in faizlerde değişiklik yapmaması sonrası yükselişe geçerek 131 lira sınırına kadar çıktı. Altının gram fiyatı, düşüşe geçen dolar kuruna bağlı olarak saat 10.30 itibarıyla 129,9 liradan işlem görüyor. Şu dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 212 lira, Cumhuriyet altını 865 liradan satılıyor.

Altının onsu ise Fed kararları sonrasında dün yüzde 1,48 yükselmesinin ardından bugün yatay bir seyirle 1.340 dolar düzeyinden alıcı buluyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, piyasalar açısından sürpriz olmayan Fed kararı sonrasında fiyatlarda önemli bir değişiklik görülmediğini belirtti. Diğer toplantı sonuçlarında olduğu gibi doların kısa vadede değer kaybettiğini, diğer enstrümanların değer kazandığını anımsatan Memiş, yatırımcıların altınını satmak için fırsat bulduğunu dile getirdi.

Memiş, dolar kurunun yurt içi piyasalarda halen yüksek olduğuna dikkati çekerek, "Biz küresel piyasalarda eylül ayına kadar altına bir talep gelmeyeceğini düşündüğümüz için altının gram fiyatındaki her yükseliş satış fırsatı olabilir diye tahmin ediyoruz. Biz dolar ve altın fiyatlarında düşüş yönünde beklentilerimizi koruyoruz. Bugün altının ons fiyatının 1.330-1.340 dolar aralığında, gram fiyatının ise 128,00-130,50 lira aralığında işlemler gerçekleştirmesini bekliyoruz."

AA