Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların yakınları ve yaralananlara ödenecek tazminat ve aylık konusu netlik kazandı.

SGK'nın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre, şehit yakınları ile yaralananlar en düşük 3 bin 203 TL maaş alacak. 15 Temmuz'da şehit olanlar için 88 bin 600 TL tazminat ödenecek.

EN DÜŞÜK AYLIK 3 BİN 203 LİRA OLACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi internet sitesinde yayınlanan kararda şu ifadeler yer alıyor: 

- Hayatını kaybeden veya malul hale gelen sivil vatandaşların, kendilerine veya hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumunca aylık bağlanacaktır.

- Bağlanacak aylık işlemlerinde, ilgililerin mevcut öğrenim durumları esas alınacak, ancak terör eylemlerine maruz kalan erbaş ve erler gibi yüksek derece ve kademe üzerinden hesaplaması yapılacaktır. Bu çerçevede, bağlanacak en düşük aylık tutarı 3.203 TL olacaktır.

- Hayatını kaybeden veya aylık almakta iken vefat edenlerin hak sahiplerine, şehit veya gazimize ödenecek vazife malullüğü aylığı, herhangi bir kesinti olmaksızın tam olarak ödenecektir. 

BELİRLENEN TAZMİNATLAR

- Vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88.596 TL,
- Bakıma muhtaç malullere 177.192 TL,
- Diğer malullere ise, malullük derecelerine göre 66.447 TL ila 22.149 TL arasında,
- Yaralananlara da 17.719 TL’yi geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre,
tespit edilen tutarda Nakdi Tazminat ödenecektir.

MEMURLAR 30 YIL GÖREV YAPMIŞ GİBİ EMEKLİ OLACAKLAR

- Kamu personeli (Memur) olanlardan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında bulunanlardan; hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere en yüksek Devlet memuru aylığı, diğer malullere ise kendi görev aylıkları esas alınarak 30 yıl hizmet yapmış gibi Sosyal Güvenlik Kurumunca emekli ikramiyeleri ödenecektir.
- Diğer sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150.613 TL, diğer malullere ise 101.885 TL tutarında ek tazminat, nakdi tazminat ödemesini yapan kurumlarca ödenecektir.

Habertürk