Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Halkbank, yılın ilk yarısında toplam aktiflerini 200,4 milyar liraya yükseltti. Toplam mevduatı 130,5 milyar liraya ulaşan bankanın, 2016 yılının ilk yarısında toplam kredileri 183,4 milyar liraya, net kârı ise 1 milyar 566 milyon liraya yükseldi.

Yapılan açıklamaya göre, 2016 yılı ilk yarısında net kârı 1 milyar 566 milyon lira olarak gerçekleşen Halkbank'ın 2. çeyrekte elde ettiği 886 milyon lira kâr ile çeyrek dönemde öz kaynak kârlılığı yüzde 17,2 düzeyine yükseldi. Bankanın 2015 yılı sonuna göre toplam aktifleri yüzde 6,7 artışla 200,4 milyar liraya ulaşırken, toplam kredileri aynı dönemde yüzde 10,2 artışla 183,4 milyar liraya yükseldi. Bankanın toplam mevduatı ise 130,5 milyar lira olduğu bildirildi.

Halkbank, KOBİ kredilerinin de dahil olduğu toplam ticari kredilerini 2015 yıl sonuna göre, yüzde 10,7 artışla 110,4 milyar liraya yükseltti.

- Yurtdışından 1,2 milyar dolar kaynak sağlandı

Halkbank'ın likiditesini arttırmak ve yurt dışından kaynak temin etmek amacıyla son bir ayda Eurobond ve Sendikasyon kredisi yoluyla, toplamda 1,2 milyar dolar tutarında kaynak sağlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ve 2016 yılı için belirledikleri hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, "Ülkemizin demokratik sistemini hedef alan darbe teşebbüsü karşısında güçlü mali duruşumuzu sürdürecek tedbirleri alırken, ülkemizin finansal sisteminin derinliğini, sağlıklı makro göstergelerini ve bankamızın değerini her zamankinden daha fazla yurt dışındaki iş ortaklarımıza ve yatırımcılarımıza anlatmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Mevduat maliyetlerinde aşağı yönlü seyrin devam ettiğini belirten Taşkesenlioğlu, operasyonel verimliliği arttırmaya ve tasarruf yönünde stratejiler uygulamaya devam ettiklerini vurguladı.

Bir önceki çeyreğe göre işletme giderlerini yüzde 3,2 oranında azalttıklarını ifade eden Taşkesenlioğlu, maliyet gelir rasyosunun da olumlu yönde gelişim gösterdiğini bildirdi.

Taşkesenlioğlu,"Tasarruf ve giderlerin kontrol altında olması önceliklerimiz arasında, bu amaçla oluşturduğumuz komiteler ile verimliliğin arttırılması ve giderlerin azaltılması için yeni proje ve iş planları üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde teknolojik yatırımlara hız vererek yeni mobil uygulamalarla alternatif dağıtım kanallarındaki etkinliğimizi de artıracağız." ifadelerini kullandı.

- "KOBİ’lere sağlanan kredilerde pazar payımızı arttırmaya devam ediyoruz"

İkinci çeyrek rakamlarından memnuniyet duyduklarını kaydeden Taşkesenlioğlu, "Yıllık hedeflerimiz doğrultusunda kredi artışı güçlü seyrini sürdürüyor. Ekonomimizin baş aktörü olan ve yatırımlarıyla istikrarın en güçlü güvencesi olan KOBİ'lerimize yılın ilk beş ayında kullandırılan kredilerdeki artışın yarısını Halkbank olarak biz gerçekleştirdik. KOBİ'lere sağlanan kredilerde pazar payımızı arttırmaya devam ediyoruz." görüşüne yer verdi.

Taşkesenlioğlu, şunları dile getirdi:

"2016 yılının ilk 5 aylık döneminde, sektörün KOBİ nakit kredi bakiyesi yaklaşık 10,6 milyar lira artarak 399,3 milyar liraya yükselirken, aynı dönemde 5,2 milyar lira KOBİ kredisi kullandıran Halkbank bu alanda, sektördeki artışın yarısı kadar büyüdü ve nakit kredi rakamını 53,5 milyar TL’ye taşıdı. KOBİ kredilerinde sektörün çok üzerinde bir performans gösteren Halkbank, 2014 yıl sonunda yüzde 11,7, 2015 yıl sonunda yüzde 12,4 olan pazar payını Mayıs 2016 itibarıyla yüzde 13,4'e yükseltti."

Halkbank olarak, Türkiye'yi hedef alan terör girişimlerinin başarılı olmasına mahal vermemek için ekonomik seferberlik başlattıklarını belirten Taşkesenlioğlu, hassas bir dönemde kesinleşen ikinci çeyrek rakamlarından memnuniyet duyduklarını belirtti.

"Yıllık hedeflerimiz doğrultusunda alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle ticari krediler göreli olarak güçlü seyrini sürdürüyor. Yıllık bazda kredi büyümesinin, dünya genelindeki sıkı parasal ve finansal koşullara bağlı olarak makul düzeylerde seyrettiğini görüyoruz. Türk Bankacılık sektörünün özkaynaklarının 5,8 katı kredi kullandırılmış olması, sektörün kaldıraç avantajını 2009 yılından bu yana ilk kez bu yıl olumlu yönde kullanabildiğini gösteriyor. Tüm faaliyet alanlarımızda; kurumsal, KOBİ ve bireysel segmentte farklı müşteri taleplerine dönük çözümler üretmeyi sürdürerek, Türkiye'deki istikrarın ve gelecek vizyonunun önemli bir parçası olmaya devam edeceğiz."

- "En önem verdiğimiz konulardan birisi aktif kalite"

Taşkesenlioğlu, global dalgalanmalara rağmen Türk bankacılık sektörünün, aktif kalitesi açısından dirençli olduğunu bildirerek, "Halkbank olarak en çok önem verdiğimiz konulardan birisi de aktif kalitemizdir. Takipteki alacaklarımızı satmadığımız ve bilanço kayıtlarından silmediğimiz halde yüzde 3,04 düzeyindeki takip oranımızla sektör ortalamasından daha iyi durumdayız." değerlendirmesinde bulundu.

 

AA