Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Mücevher İhracatçıları Birliğinden (MİB) yapılan açıklamaya göre, sektörün geçen yılın temmuz ayında 148 milyon 978 bin 674 dolar olan ihracatı, 2016'nın aynı döneminde 91 milyon 892 bin 802 dolara düştü. Sektör ihracatının haziran ayına kıyasla kaydettiği gerileme yüzde 41,6 oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen MİB Başkanı Ayhan Güner, sektörden kaynaklanmayan sorunların mücevher ihracatına olumsuz etkisinin bilindiğini, mücevher ihracatında yaşanan düşüş trendinin sürmesinden büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

Güner, Türkiye'nin bu yaraları saracak güçte olduğunu belirterek, "Herkes kendi sorumluluğu alanındaki işi en iyi şekilde yapacak ve böylelikle bugünlerimiz uğruna canını feda eden şehitlerimize layık olacağız. Ülkemizin sorunları ve demokrasimiz her şeyden önce gelir. Bizler elbette işlerimize devam edeceğiz ama önce bu yaralar sarılacak. Mücevher sektörü olarak, bu yaraların sarılmasına ihracatımızı artırarak katkı sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

MİB olarak sürekli yeni pazarlar üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Güner, şunları kaydetti:

"Bir yandan da Türkiye'nin kendi içinde ürün çeşitliliğini geliştirmesi gerek. Geleneksel ürünlerimize ek olarak tasarım anlamında, ürün anlamında sürekli kendimizi yenilemek zorundayız. Hem ürettiklerimize sürekli yeni pazarlar bulmaya çalışıyoruz hem de mevcut pazarlarımızı yeni ürünlerle desteklemeyi hedefliyoruz. Bu anlamda en önemli hamlemiz, henüz tam anlamıyla devreye giremeyen İstanbul Elmas Borsası oldu. Çok basit detayları aşabildiğimiz takdirde İstanbul Elmas Borsasının çok büyük bir pazardan pay alması ve ülkemiz ekonomisinin gelişmesine katkısı olacaktır."