Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Yasalaşan Ar-Ge Reform Paketi'nin ardından, Üretim Reform Paketi'nin de Meclisten geçmesi halinde Türkiye, yatırımcılar ve yüksek teknolojili ürün geliştirmek isteyenler için bir cennet olacak." dedi.

Bakan Özlü, Ar-Ge ve Üretim Reform Paketlerinin yatırımcıya getirdiği avantajları değerlendirdi.

Ekonomide inovasyon ve Ar-Ge'ye dayalı büyüme modelinin gerçekleştirilebilmesi için büyük önem taşıyan Ar-Ge Reform Paketi Yasası'nın, Meclisten geçtiğini anımsatan Özlü, söz konusu yasayla araştırma, geliştirme merkezlerine ve araştırma, geliştirme yapmak isteyenlere önemli destek ve teşvikler sunduklarını söyledi.

Özlü, Ar-Ge merkezi kurmak için çalışması gereken personel sayısını 15'e düşürdüklerine dikkati çekerek, bu kararın KOBİ ölçeğindeki şirketlerin de Ar-Ge faaliyetleri yapabilmesinin önünü açacağını vurguladı.

- "Asgari ücretin 2 katına yakın ücret desteği"

Yasalaşan paketin, Türkiye'de Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin desteklenmesinde yeni bir dönemi başlatacağına işaret eden Özlü, "Asgari ücretin iki katına yakın bir ücret desteği veriyoruz. Ar-Ge merkezinde çalışanlara, doktora yapma imkanı getirdik. Teknopark ve Ar-Ge merkezlerinde kullanılacak teçhizatın yurt dışından getirilmesi halinde, bunların gümrük ve ithalat vergilerini biz ödüyoruz." diye konuştu.

Özlü, Üretim Reform Paketi hakkında da bilgi verdi. Söz konusu paketle de sanayicinin önündeki engelleri kaldırmak ve daha çok desteklemek istediklerinin altını çizen Özlü, "Üretim Reform Paketinde son aşamaya gelindi. Nitelikli teknolojik organize sanayi bölgelerinin kurulmasının önünü açacağız. Devlet olarak bütün işlemleri bizim yürüttüğümüz, tamamladığımız ve sanayicinin gelip kazmayı vurduğu, temelini attığı bir modele geçmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Yatırımcıya hazır sanayi parseli üreteceğiz"

Halihazırda yatırım yapmak isteyen sanayicilerin, Çevresel Etki̇ Değerlendi̇rme (ÇED) Raporu, teşvik araştırması gibi birçok prosedürle karşı karşıya kalacağını belirten Bakan Özlü, "Bütün bunları bizim bakanlığımız yerine getirecek. Yurt içi ve yurt dışından gelecek yatırımcılar sanayi parseli bulmakta zorlanmayacaklar, onlara hazır sanayi parseli üreteceğiz. Yasalaşan Ar-Ge Reform Paketi'nin ardından, Üretim Reform Paketi'nin de Meclisten geçmesi halinde Türkiye, yatırımcılar ve yüksek teknolojili ürün geliştirmek isteyenler için bir cennet olacak." değerlendirmesini yaptı.

Özlü, Türkiye'de şehir merkezine yakın birçok noktada organize sanayi bölgeleri ve sanayi siteleri bulunduğunu ifade ederek, paket kapsamında yapılacak düzenlemeyle buraların makul uzaklıklarda şehrin dışına taşınacağını kaydetti. Yeteri kadar büyüklükte dükkanlardan oluşan yeni siteler kurmayı hedeflediklerini belirten Özlü, şu anda organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerinin varolduğu kıymetli arazileri de yerel yönetimlerin değerlendirmesini istediklerini söyledi.

Organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerini, çalışma alanlarına göre kategorize edeceklerini aktaran Özlü, özel sektör tarafından "özel endüstri bölgesi" kurulmasının da önünü açacaklarını vurguladı. Parsel birim fiyatlarına üst limit getireceklerine değinen Özlü, böylece bu alanlardan haksız kazanç elde edilmesini engelleyeceklerini kaydetti. Özlü, ayrıca paketin organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan parsel veya dükkanlardan, emlak vergisi alınmamasını öngördüğünü kaydetti.

AA