Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

JPMorgan, Merkez Bankası'nın yarınki toplantıda, faiz koridorunun üst sınırında 25 baz puan indirim beklediğini kaydetti.

JPMorgan, açıklamasında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), altı ay art arda üst sınırın indirilmesi ile faiz koridorunu daraltarak politikasını sadeleştirmekte olduğunu ve bu yaklaşımın Perşembe günü düzenlenecek olan Para Politikası Kurulu toplantısında da devam etmesini beklediklerini belirtti.

Banka, güçlü küresel risk iştahı, Türk Lirası'ndaki istikrar eve fiyat baskılarındaki dönemsel zayıflamanın Merkez Bankası'na faiz indirimi fırsatı yarattığını ve TCMB'nin bu fırsatı kullanarak koridorun üst sınırında 25 baz puanlık daha indirim bekledikleirni vurguladı. Ekonomik faaliyetteki zayıflama ve yavaş kredi büyümesinin de bu hareketi makul kılacak diğer faktörler arasında olduğu belirtildi. Banka, TCMB'nin diğer faizlerde ise değişikliğe gitmesini beklemediğini ifade etti.

Böylelikle, JPMorgan, 1 hafta vadeli repo faizinin (gösterge faiz) değiştirilmeyerek yüzde 7.50, gecelik borçlanma faizinin (koridorun alt sınırı) değiştirilmeyerek yüzde 7.25'te bırakılmasını ve koridorun üst sınırı niteliğindeki gecelik borç verme faizinin ise 25 baz puan düşürülerek yüzde 8.25'e çekilmesini beklediğini duyurdu. Banka bu beklentilerin piyasa beklentilere paralel olduğunu vurguladı.