Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs kazası hakkında Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Mağdur olanların mağduriyetinin giderilmesi talimatını verdiklerini dile getiren Başkan Topbaş, "Güvenlik kameralarından da izlediğiniz gibi vatandaşın tavrı... Demek ki burada şoför bölümlerini kabin haline getirmek, yada daha korungan hale getirerek dış etkenlere yada bu tür durmalara fırsat vermeyecek bir duruma getirmek gerek. Güvenli hale gelmeli. O kadar insanın hayatı söz konusu. Şoför mahallini biraz daha kontrollü hale getirilmesi için hazırlık yapacağız" dedi.

 

"PSİKOLOJİK EĞİTİMLER ALINMAKTA"
Direksiyondaki şoföre yüzlerce insanın hayatını emanet ettiğini aktaran Başkan Topbaş, "Bir çok kez bu arkadaşlarımıza eğitim vermekteyiz. Psikolojik eğitimlerde alınmakta. Ama biraz daha ilişkileri kontrol altına alacak düzenleme yamak gerek. Bunun için talimat verdik. Sürücü bölümünün bu durumlara etken vermeyeceği güvenli hale gelmeli. Daha önce otobüste kamera yok. Bunları getirdik. Demek ki buda yeni bir tarz olarak şoförlerin kısmını daha güvenli hale getirilmeli" diye konuştu.

"METROBUS ALTINA METRO PROJEMİZ VAR"
Metrobüs projesinin 300-400 bin yolcu hesabı ile başladığını anlatan Başkan Topbaş devamla şöyle konuştu; "Şuan 840 bin yolcu. Ki bu bir metro anlamı taşımaktadır. Zaten güzergahın altına metro projemiz var onun ihalesi yapılacak. Lastik tekerlekleri ile bu kadar yolcu taşımak çok zor. Fazla araç devreye sokamıyoruz bu kez de fazla araç nedeniyle yoğunluk oluyor. Raylı sistem, tırmanma alanları olduğu için mümkün görünmüyor. O nedenle bu yolculuğu metro ile çözmek gerek. Ciddi şikayetler alıyoruz. Bir anda bunları çözmek mümkün değil. Metrobüs devam edecek ama metro çalışması sürecek."

Habertürk / Gökhan ARTAN / İSTANBUL