Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Cuma günü gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında gerilemesinin ardından 3,0116'yı gören Dolar/TL yeni haftaya da kritik 3 seviyesinin üzerinde başladı.

Güne 3,0000 seviyesinden başlayan dolar/TL beklentinin altında gelen enflasyon verisinin ardından faiz indirimlerinin de artarak devam edebileceğine dair spekülasyonla 3.02'yi test etti, Euro/TL ise yeni haftada %0.5 artışla 3.3882'den işlem görüyor.

Bugün Eylül ayı enflasyonu açıklandı. TÜFE eylülde aylık % 0.18, yıllık % 7.28 olarak sırasıyla % 0.70 ve %7.87 olan beklentilerin altında gerçekleşti. Uzmanlar tahminlerden iyi gelen enflasyon verisinin Merkez Bankası’nın bu ayki toplantısında faiz indirimlerinin süreceğine işaret eden bir faktör olacağını belirtiyor.

Rabobank döviz stratejisti Piotr Matys düşük gelen enflasyon verisinin merkez bankasından 25-50 baz puan veya daha fazla faiz indirimi olacağı spekülasyonuna neden olduğunu söyledi. Matys kurun bu yıl 2.8 - 3.1 bandında hareket etmesini beklediğini söyledi.ABD'de cuma günü açıklanacak Eylül ayı Tarım dışı istihdam verisi de kurun hareketinde belirleyici olacak.