Advertisement

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının geçen hafta bir önceki haftaya göre 3 milyon varil (yüzde 0,6) azalışla 499,7 milyon varile düştüğünü açıkladı.

Piyasa beklentisi stokların 2,7 milyon varil artması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 1,9 milyon varil azalmıştı.

ABD'de stratejik petrol stokları değişmeyerek, söz konusu haftada 695,1 milyon varilde kaldı. Bu dönemde ABD'nin ham petrol üretimi bir önceki haftaya göre günlük ortalama 30 bin varil azalarak 8,47 milyon varile ulaştı.

Ülkenin ham petrol ithalatı da söz konusu haftada bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 125 bin varil azalarak 7,71 milyon varile geriledi.

Bu arada, ABD'nin haftalık benzin stokları ise söz konusu haftada 0,2 milyon varil (yüzde 0,1) artarak 227,4 milyon varil oldu. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 0,7 milyon varil yükseliş olması yönündeyken, benzin stokları bir önceki haftada 2 milyon varil artmıştı.

ABD'nin haftalık ham petrol stoklarındaki düşüşün ardından küresel piyasalarda ham petrol fiyatlarında yükseliş devam etti. ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 49,89 dolara, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da 52,08 dolara kadar tırmandı.


AA