Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Fethullahçı Terör Örgütü lideri Fethullah Gülen'in İzmir'de bulunduğu yıllarda kurmayları olarak bilinen Akyaka Vakfı kurucularına yönelik operasyon başlatıldı. Rodi Giyim ile İdil Kolonyaları'nın sahiplerinin adlarının da bulunduğu gözaltı listesinden şimdiye kadar 8 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Şüphelilerin Bank Asya'da 17-25 Aralık'tan sonra yaklaşık 8 milyon liralık işlem yaptıkları ileri sürüldü.

İzmir Emniyeti Mali Şuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Fethullah Gülen'in İzmir'e geldiği 1970'li yıllarda yanında bulunan ve 1980'li yıllarda ise Akyaka Vakfı'nı kuran kurmaylarına yönelik operasyon başlattı. Aralarında iflas eden Rodi Giyim'in sahibi Fatih Kazancı ve İdil Kolonyaları'nın sahibi Mehmet Timuroğlu'nun da bulunduğu 18 şüphelinin evlerine baskın yapıldı. Baskında şüphelilerden 8'i gözaltına alındı. İsmi gözaltı listesinde bulunan Fatih Kazancı ve Mehmet Timuroğlu'nun yurtdışında bulunduğu bildirildi.

GELİRLER FETÖ'YE

Operasyon yapılan vakfın, üzerinde bulunan 50'e yakın gayrimenkulün geliri ile FETÖ'ye finansman sağladığı ileri sürüldü. Ayrıca vakfın, İzmir Bayraklı'da bulunan Sancak Cami Derneği'ne ait 99 dükkanı ele geçirip örgüte buradan 2.5 milyon liralık kaynak sağladığı da iddia edildi. Şüphelilerin 17/25 Aralık'tan sonra Bank Asya üzerinden yaklaşık 8 milyon liralık işlem yaptıkları iddia edildi. Gözaltına alınan ve sorgulanmak için İzmir Mali Şube Müdürlüğü'ne götürülen zanlıların bazılarının ByLock kullanıcısı olduğu bildirildi.

Habertürk - Neşet DİŞKAYA / Haber Merkezi