Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

İş dünyasındaki yaprak dökümü, çevresinde "Halis Ağa" olarak tanınan Halis Toprakın 3 Ocaktaki vefatıyla başladı, bir gün sonra 96 yaşındaki iş adamı Sedat Üründülün hayatını kaybetmesiyle de devam etti. 4 Nisan 2003te Koç Holdingin yönetimini babası Rahmi Koçtan devralan Mustafa Koç ise 21 Ocakta, henüz 56 yaşında sonsuzluğa uğurlandı.

Yurtiçi Kargo ve MEF okullarının bağlı olduğu Arıkanlı Holdingin Kurucusu İbrahim Arıkan, Kale Grubu Kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur, Alarko Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı İshak Alaton, Bahçıvan Gıda’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Bahçıvan ve ayakkabıcılık sektöründe faaliyet gösteren Kemal Tancanın kurucusu Kemal Tanca da 2016 yılında hayatını kaybeden iş adamları arasında yer aldı.

"Mavi gözlü, güler yüzlü patron"a veda

Koç ailesinin 3. kuşak üyesi ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, 21 Ocak 2016da evinde spor yaparken kalp krizi geçirdi. İlk müdahalesi Beykoz Devlet Hastanesinde yapıldıktan sonra Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesine sevk edilen Koç, 56 yaşında hayata gözlerini yumdu. Koçun zamansız ölümü tüm Türkiyeyi derinden sarstı.

Siyaset, iş ve sanat dünyasından önemli isimler başta olmak üzere yoğun katılımın olduğu Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisinde öğleyin düzenlenen cenaze töreninde Koç, "Mavi gözlü, güler yüzlü patron" yazılı pankart taşıyan çalışanları tarafından uğurlandı. Koçun naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığında aile kabristanında dedesi Vehbi Koçun yanına defnedildi. Koç ailesi, 22 Ocak 2016 itibarıyla 7 gün boyunca Elmadağ Divan Oteli’nde taziyeleri kabul etti.

Mustafa Koç, lise öğrenimini 1980de İsviçrede Lyceum Alpinum Zuozu bitirdikten sonra 1984te ABD George Washington Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu.

Çalışma hayatına 1984te Tofaşta müşavir olarak başlayan Koç, Ram Dış Ticarette Satış Müdürlüğü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Koç, 1992 yılında Koç Holdinge geçerek sırasıyla başkan yardımcılığı, başkan, yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkan vekilliği görevlerini yürütürken, 2003 yılında holdingin yönetim kurulu başkanlığını üstlendi.

Mustafa Koçun, Koç Holdingin yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği 13 yıllık sürede grubun varlıkları ve cirosu 5 katına çıktı. Koçun göreve gelmesinin ardından yapılan atılımlardan en önemlileri arasında Türkiyenin önde gelen sanayi kuruluşu TÜPRAŞın hisse devri yer alıyor.

Koç-Shell Ortak Girişim Grubu, 2005te TÜPRAŞın yüzde 51lik hissesinin devrine ilişkin yapılan ihaleyi kazanmış, 2006 başında da hisse devri gerçekleşmişti. Öte yandan, 2004 yılında Aygaz Doğalgazın kurulması ve 2005te Yapı Kredi Bankası hisselerinin holding bünyesine katılması da Mustafa Koçun başkanlığı döneminde atılan önemli adımların başında geliyor.

Aldığı her nefesi Türk sanayisi için harcadı

Kale Grubunun Kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur ise 23 Mayıs 2016da 88 yaşında yaşamını yitirdi. İbrahim Bodurun cenazesi, Nevruz Köyündeki aile kabristanına defnedildi.

1928 yılında Çanakkalenin Yenice ilçesine bağlı Nevruz köyünde doğan Bodur, ilkokulu Yenice İlkokulunda, ortaokulu Balıkesir Lisesinde okuduktan sonra İstanbul Amerikan Robert Koleje girdi. Robert Kolej ekonomi bölümünden üstün mezun olan Bodur, ABDde gerekli programları alarak İş İdaresi ihtisasını tamamlayıp 1951de yurda döndü.

Bodur, babası ve kayınpederinin ortaklığı ile 1951 yılı sonunda Bodur-Eğinlioğlu Edirnekapı Pamuk İpliği Fabrikasını kurdu. 1957 yılında Türkiyenin ilk seramik karo fabrikalarının temelini atan Bodur, ilk kurulan limited şirketi o gün 750, bugün ise bin 200 ortaklı Çanakkale Seramik Fabrikaları Anonim Şirketine dönüştürdü ve böylece aile fertlerinin, çalışanların, bayilerin bölge halkının iştirakleri ile Türkiyenin ilk halka açık şirketini kurmuş oldu.

İbrahim Bodur, seramik, yapı ürünleri, yapı kimyasalları, savunma ve havacılık, makine ve kalıp, enerji, madencilik, nakliye ve bilişim gibi birçok sektörde faaliyet gösteren Kale Grubunu oluşturdu. Yurt içinde ve dışında önemli ortaklıklar gerçekleştiren Bodur, Siemens, Roca, General Electric ve Pratt&Whitney gibi birçok kuruluşla yabancı ortaklıklar tesis etti.

Türk Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (TÜSİAD) ilk 6 kurucusundan biri olan Bodur, uzun yıllar bu kuruluşun yönetiminde ve İSOyu temsilen, Türkiye İktisadi Kalkınma Vakfında (İKV) yer aldı. 2000 yılı başında İSO Meclisi, Onursal Üyesi ve Başkanı olarak onurlandırılan Bodur, ayrıca aralıksız olarak 21 yıl boyunca Oyak Genel Kurul Üyeliğini devam ettirdi.

1985 yılında Çekoslovakya Devlet Nişanı ve İtalyan Devlet Nişanı alan Bodur, 1997 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyasına ve 2006 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülüne layık görüldü. Bodura, 2007 yılında İtalya Seramik Derneği tarafından seramik sektörüne katkılarından dolayı Uluslararası Aldo Villa ödülü verildi. İbrahim Bodura, 1994te Karadeniz Teknik Üniversitesi, 1997de de Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanları verildi.

İshak Alaton

Alarko Holdingin Kurucusu ve Onursal Başkanı İshak Alaton da 11 Eylül 2016da kalp yetmezliği teşhisiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

İstanbulda 2 Eylül 1927de doğan Alaton, Şişli Terakki Lisesinde okudu. Saint Michel Fransız Lisesinden 1946da mezun olduktan sonra askerliğini 1947-1948 yıllarında yedek subay olarak Polatlı Topçu Okulunda yapan Alaton, 1951de İsveçe giderek iş hayatına Motala Lokomotif Fabrikasında kaynak işçisi olarak başladı. Bir yıllık kaynak işçiliği sırasında gece kurslarına giderek teknik resim öğrendi ve aynı fabrikada teknik ressam olarak iki yıl daha çalıştı.

1954ün başında Türkiyeye dönen Alaton, aynı yıl Üzeyir Garih ile Karaköyde Vefai Handa Alarko Kolektif Şirketinin kuruluşuna imza attı. 1954te, Üzeyir Garih ve İshak Alatondan oluşan Alarko Holdingin iki kişilik kadrosu, apartman kaloriferi tesisatçılığı hizmeti ile Türk sanayi dünyasındaki ilk adımı gerçekleştirdi. İshak Alaton, 1973te Alarkonun halka açık bir holding olmasından beri üstlendiği Alarko Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 15 Mayıs 2015te Alarkoyu birlikte kurduğu merhum Üzeyir Garihin oğlu Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Garih’e devrederek Alarko Holding Onursal Başkanı unvanını aldı.

İsveççe, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilen İshak Alaton, Türkiye Sosyal ve Ekonomik Etüdler Vakfı (TESEV) ve Açık Toplum Vakfı kurucularındandı. Ayrıca, 1998-2012 yılları arasında Güney Afrika İstanbul Fahri Başkonsolosluğu görevini üstlenmiş olup İsveç Birinci Sınıf Kuzey Yıldızı Nişanı ve İspanya Kraliyet Sivil Liyakat Nişanı sahibi oldu. 1958de İsveçte Margarete von Proschek ile evlenen Alaton, iki çocuk ve üç torun sahibiydi.

"Halis Ağa" son yolculuğuna uğurlandı

İş dünyasında "Halis Ağa" olarak tanınan iş adamı Halis Toprak da 3 Ocak 2016da Fransanın Nice şehrinde kalp rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı hastanede vefat etti.

Diyarbakır Licede 1938te doğan sanayici ve iş adamı Toprak, iş hayatına Adanada başladı. Toprak, seramik, kağıt, ilaç ve gıda gibi 30a yakın sektörde faaliyet gösteren Toprak Holdingi Türk sanayine kazandırdı.

"Peynir Kralı" da hayata gözlerini yumdu

Bahçıvan Gıda’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Bahçıvan ise 2 Eylül 2016da, 85 yaşında hayatını kaybetti.

1931 yılında doğan Bahçıvan, 1969da girdiği İSOda 25 yıl aralıksız hizmet vererek 1981-1987 yılları arasında İSO Meclis üyeliği yaptı. Bahçıvan, bir sanayici olarak yaptığı çalışmalar ve sosyal sorumluluk bilinci dolayısıyla TBMM Üstün Hizmet Ödülüne layık görüldü.

Bahçıvan, gıda sektöründe gerçekleştirdiği yenilikler ve Türkiyede peynir üretiminin gelişmesine yaptığı katkıları dolayısıyla Türkiye’nin "Peynir Kralı" olarak da anılıyordu.

2016 yılında hayata veda eden diğer iş adamları

Atatürk Barajını yapmak üzere kurulan Ata İnşaat Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Üründül de 4 Ocak 2016da yaşamını yitirdi.

Ayakkabıcılık sektöründe faaliyet gösteren Kemal Tancanın kurucusu Kemal Tanca ise 3 Kasım 2016da, 91 yaşında vefat etti. 1950 yılında sektöre giriş yapan Tanca, sektöre önemli ayakkabı markalarından birini kazandırdı.

Yurtiçi Kargo ve MEF okullarının bağlı olduğu Arıkanlı Holdingin Kurucusu İbrahim Arıkan ise 2 Şubat 2016da hayata veda etti.