Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü 27 Ocak'ta değerlendirmesi bekleniyor. Olası bir not indiriminin TL varlıklar üzerinde negatif etki yapacağı belirtiliyor.

Fitch, Ağustos ayında Türkiye'nin "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" seviyede bulunan kredi notunu teyit etmiş, not görünümünü ise 15 Temmuz'da darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar nedeniyle "durağan"dan "negatif"e çevirmişti.

SİYASİ RİSK UYARISI

Fitch, Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülke konumunda tutan tek büyük derecelendirme kuruluşu. Diğer bir derecelendirme kuruluşu Moody's, 23 Eylül'de Türkiye'nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirmişti.

Fitch geçen hafta Türkiye'ye yönelik olarak sosyal medyadan yaptığı değerlendirmede "Siyasi riskler ekonomik performansı ve bankaların varlık kalitesini zayıflatabilir" değerlendirmesini yapmıştı.

TCMB FAİZ ARTIRACAK MI?

Merkez Bankası bu hafta piyasaların en önemli gündem maddesini oluşturuyor.

TCMB döviz kurunda yaşanan sert yükselişlerin önüne geçmek için geçtiğimiz hafta bazı adımlar attı.

Banka 10 Ocak'ta Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitlerini 22 milyar Türk Lirasına düşürdü, geçen hafta boyunca 1 hafta vadeli repo ihalesi açmadı, 13 ocakta Borsa İstanbul bünyesindeki repo pazarlarında TCMB tarafından yapılan fonlama tutarı sınırlandırılabileceğini açıkladı. banka son olarak da Döviz takas piyasasını (swap) devreye sokmuştu.

BloombergHT'nin 20 kurumla yaptığı ankete göre Merkez Bankası'nın bu hafta politika faizinde 50 baz puan, üst bantta 150 baz puan artış yapması bekleniyor. Gecelik likidite penceresi borç verme faiz oranında da artış bekleniyor.

TCMB faiz kararı 24 Ocak'ta açıklanacak.