Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas, ABD Başkanı Donald Trumpın 7 İslam ülkesinin vatandaşlarına getirdiği vize yasağına ilişkin, düzenlemenin Avrupalıları da etkileyip etkilemediğini incelediklerini söyledi.

AB Komisyonunun günlük basın toplantısında Schinas, Trumpın aldığı vize kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kararın çifte vatandaşlığa sahip olan Avrupalıları etkileyip etkilemediğini incelediklerini belirten Schinas, bu konuda çelişkili bilgiler geldiğini söyledi.

Schinas, Trumpın kararına ilişkin "AB olarak, ırk, vatandaşlık veya din temelinde ayrımcılık yapmıyoruz. Bu sadece sığınma değil, tüm diğer politikalarımız için de geçerli." dedi.

Trump, 27 Ocakta "Yabancı Teröristlerin ABDye Girişinden Ülkeyi Korumak" imzaladığı başkanlık kararnamesi kapsamında, "terörle ilintili olduğu düşünülen" ülkelerden gelenlerin 30 gün boyunca ABDye kabul edilmeyeceği, bu süre içinde ilave tedbirlerin alınacağı bildirilmişti. Metinde doğrudan ülke adı zikredilmese de bu ülkelerin Irak, Libya, Suriye, İran, Sudan, Somali ve Yemen olduğu belirtiliyor.

 AA