Advertisement

Piyasa beklentilerine ilişkin araştırmalar yapan Sentix’in anketine göre, Euro Bölgesinin 12 ay içerisinde dağılma riski, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliğinden ayrılma kararı alması (Brexit) dönemindeki seviyelere yükselirken, Fransa, İtalya ve Yunanistan en muhtemel çıkış adayları olarak belirlendi.

Frankfurt merkezli Sentix, şubat ayı Euro Bölgesi Dağılma Endeksi (EBI) anketinin sonuçlarını yayımladı. Buna göre, iki yıl aradan sonra, euro krizi tekrar gündeme geldi.

Ocak ayında 21,3 olan dağılma riski endeksi, şubat ayında 25,2’ye yükseldi. Bu, ankete katılan yatırımcıların yüzde 25,2’sinin Euro Bölgesinin 12 ay içerisinde dağılmasının mümkün olabileceğini düşündüğü anlamına geliyor.

Sentix’ten ankete ilişkin yapılan açıklamada, euro krizinin bu günlerde daha da belirgin hale geldiği ifade edildi.

Anket katılımcılarının yüzde 25inden fazlasının en az bir üye ülkenin Para Birliğinden ayrılacağına inandığını belirtmesinden dolayı endeksin en son Haziran 2016daki Brexit zamanında görülen risk seviyelerine yükseldiği aktarılan açıklamada, en muhtemel çıkış adaylarının İtalya, Fransa ve Yunanistan olarak belirlendiği kaydedildi.

Euro krizinin daha bulaşıcı hale geldiği hatırlatılan açıklamada “Bulaşma riskini ölçen endeks, krizin en yüksek olduğu 2012-2013 döneminde görülen seviyeleri aşıyor.” denildi.

Söz konusu endeks, 2012 yılının haziran ayından bu yana aylık bazda yayımlanıyor.

Endekse ilişkin en yüksek değer yüzde 73’le 2012 Temmuz’da, en düşük değer ise yüzde 7,6 ile 2014 Temmuz’da kaydedildi.

Bireysel ve kurumsal bin 51 yatırımcının katıldığı son anket ise 23-25 Şubatta gerçekleştirildi.

 

AA