Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya'nın ekonomik büyümesi 2016 yılının dördüncü çeyreğinde, ihracatçı şirketlerin işletme yatırımlarının durgun tüketici talebine ağır basması ile birlikte yukarı yönde revize edildi.

Gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) 2016 yılının son çeyreğinde yıllıklandırılmış rakamla önceki çeyreğe göre yüzde 1.1 arttı. Büyüme rakamı daha önce yüzde 1 olarak açıklanmıştı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu rakamın yüzde 1.5 artış göstermesi bekleniyordu.

GSYİH önceki çeyreğe göre yüzde 0.3 arttı. Önceki açıklamada büyüme yüzde 0.2 olarak açıklanmıştı. Beklenti artışın yüzde 0.4 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

İşleteme harcamaları söz konusu dönemde yüzde 2 arttı. Önceki açıklamada bu artış yüzde 0.9 düzeyindeydi ve Bloomberg anketine göre yüzde 1.7 artış göstermesi bekleniyordu.

Bugün açıklanan diğer bir veriye göre, cariişlemler fazlası Ocak ayında 65.5 milyar yen seviyesinde gerçekleşti. Beklenti bu verinin 270 milyar yen seviyesinde çıkması yönündeydi.