Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Geçen hafta 3.70'in altına gerileyen Dolar/TL Fed beklentilerinin de etkisiyle güne artışla başladı.

Dolar/TL gün içinde 3.75'i test ederken Euro/TL ise 4 seviyesini aştı. Türk Lirası böylece bugün gelişen piyasalar arasında dolara karşı en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

Bu hafta kurun hareketi üzerinde etkili olabilecek kritik gelişmeler var. Çarşamba günü ABD Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Faiz artışına gidilme ihtimali %100 olarak fiyatlanıyor. Fed kararının bir gün sonrasında ise TCMB'nin faiz kararı açıklanacak.

FED'İN DOLARA ETKİSİ NE OLUR?

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan Bloomberg HT'ye "Rotterdam gerginliğinin fiyatlamada çok etkili olmadığını görüyoruz. Fed'in bu haftaki toplantısında ve Başkan Janet Yellen'ın konuşmasında ne gibi sözel yönlendirme yapacağı önemli. Bu yıl 3'ten fazla faiz artışı olur mu buna bakacağız. Eğer Fed bu yönde bir mesaj vermez sadece faiz artırırsa piyasa çok fazla sarsıntı olmayacaktır, bu durumda dolar tarafında gevşeme olmasını bekleyebiliriz." yorumunu yaptı.

"DOLAR NEGATİF OLUR"

Ak Yatırım ise yolladığı notta, üyelerin 3 faiz artırımı tahmini yapabileceği yönündeki senaryonun daha olası olduğunu belirterek "Fed faiz artırır ve FOMC üyeleri 2017 için 3 artırım tahmin ederse dolar negatif, dünya Borsaları, altın, gelişen ülke borsa ve paras birimleri pozitif olur" değerlendirmesinde bulundu.