Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 7 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinde, ocakta bir önceki aya göre yüzde 7 artış kaydedildi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ocakta bir önceki aya kıyasla madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,2, imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 7,1 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 24,1 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında, bu dönemde, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 32,5, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 23,9 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, ocakta bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 18,8 ile enerjide gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığında, ocakta bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 47,4 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 28,4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 20,7 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı izledi.

Söz konusu ayda bir önceki aya göre en fazla azalış, yüzde 35,8 ile tütün ürünleri imalatında görüldü. Bu azalışı yüzde 20,4 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 7,7 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.