Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Halkbank Genel Müdür Yardımcılarından Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de tutuklanmasıyla dün 3.66'ya yükselen Dolar/TL yeni günde 3.63 seviyesinin altına indi. Akşam saatlerinde ise kur, yeniden yükselişe geçti. 

Kur saat 22:26'da 3.6384'ten, euro 3.8902'den işlem görüyor. Uluslararası piyasalarda da dolar Fed yetkililerinin 'şahin' tondaki açıklamalarıyla yükseldi.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren bu yıl 4 faiz artırımına ihtiyaç olabileceğini belirtirken San Francisco Fed Başkanı Williams, bu yıl 3'ten fazla faiz artışınuı göz ardı etmeyeceğini dile getirdi.Bugün yurtiçinde ekonomik güven endeksi, ABD'de ise 4. çeyrek GSYH verisi açıklanacak. Büyümenin %2 olması bekleniyor.

Bölgesel Fed başkanlarının konuşmaları da bugün piyasalar tarafından takip edilecek. Ak Yatırım yolladığı bir araştırma notunda "Son günlerde piyasadaki faiz artırım fiyatlamasını yeterli bulmayan Fed üyelerinin şahin konuşarak piyasayı kendilerine yaklaştırma isteği devam edebilir. Bu nedenle akşam saatlerinde Fed üyelerinin yapacakları konuşmalar nedeniyle dolar global ölçekte pozitif etkilenebilir." değerlendirmesine yer verdi.