Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Kaplan, Amerikalı finans sitesi MarketWatch'a verdiği mülakatta yeni yönetimin politikalarından endişe duyduğunu dile getirdi.

"ABD ekonomisi için en büyük risk ne?" sorusuna "Washington" yanıtını veren Kaplan, sağlık, vergi, ticaret gibi alanlarda planlanan politika değişikliklerinin tüketici harcamalarını olumsuz etkileyebileceğine işaret etti.

Kaplan, "Sonunda tüketicilerin harcama kapasitesinin oldukça iyi olduğu bir duruma ulaştık. Açıkçası ben tüketicilerin harcamalarına ara vermesine neden olabilecek politikaları ya da belirsizliği hayata geçirilmesinden daha fazla endişeliyim" ifadelerini kullandı.

- "Yüksek maliyetli sağlık sigortası tüketimi azaltabilir"

Dallas Fed Başkanı Kaplan, yaşlıların sağlık hizmetleri için daha fazla para ödemek zorunda kalacağı yüksek maliyetli bir sağlık sigortası yasasını, politikaların tüketimi azaltabileceği durumlara örnek olarak gösterdi.

Ayrıca, korumacı ticaret politikalarının ABD'nin yeni istihdam olanakları yaratmasına değil kaybetmesine neden olacağını vurgulayan Kaplan, "Ticaret hakkındaki görüşlerimizde farklılıklar görmeyi umuyorum. Buna ihtiyacımız var. İstihdam artışına darbe vurabilir ve missillemelerde iş imkanlarına mal olabilir" ifadelerini kullandı.

Kaplan, öte yandan, bürokratik zorlukların giderilmesi ve altyapı yatırımlarının artırılması gibi adımların ekonomi için olumlu olacağını dile getirdi.

"Kurumsal vergi reformu ancak doğru yapılırsa yatırımları destekler" görüşünü paylaşan Kaplan, Fed'in yeni yönetim ve Kongre'den çıkacak yasal düzenlemeleri dikkatle izlediğini kaydetti.

- "Temel senaryom 3 faiz artışı"

Kaplan, bu yıl toplamda üç kez faiz artırılmasının kendisinin temel senaryosu olduğunu vurgulayarak, bunun ekonominin dengede kalmasını sağlayacağını belirtti.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkına sahip olan Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed'in 4,5 trilyon dolarlık bilançosunu bu yıl içinde küçültmeye başlamasının sağduylu olacağını sözlerine ekledi.

AA