Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Kimya sektörünün ihracatı Mart 2017'de geçen yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 36,88 artışla 1 milyon 888 bin ton, değerde ise yüzde 29,14 yükselişle 1 milyar 543 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, kimya sektörü 2017 yılının ilk üç ayında üst üste ihracat rekoru kırdı.

Sektörün ihracatı mart ayında 2016 yılının aynı ayına göre miktarda 36,88 artışla 1 milyon 888 bin ton, değerde ise yüzde 29,14 yükselişle 1 milyar 543 milyon dolar oldu.

Geçen ay en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülke Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Mısır, Almanya, Irak, İtalya, İspanya, Singapur, Fransa ve İran olarak sıralandı.

- ABD'ye ihracat artıyor

Sektörün en önemli hedef pazarlarından ABD'ye yönelik ihracattaki rekor artış dikkati çekti. Mart ayında ABD'ye yapılan kimya ihracatı miktarda yüzde 321,54 artışla 108 bin 4 ton, değerde ise yüzde 165,10 yükselişle 86 milyon 648 bin dolara ulaşırken, bu rakamlar ABD'yi en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler sıralamasında ikinciliğe taşıdı.

Kimya sektörü 2017'nin ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 21,66 artışla 5 milyon 208 bin ton, değerde ise yüzde 23,83 yükselişle 4 milyar 131 milyon dolar ihracata ulaştı.

Sektörün ocak-mart döneminde en çok ihracat yaptığı ilk 10 ülke Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur, Almanya, Mısır, Irak, İtalya, İspanya, ABD, İran ve Yunanistan oldu.

Kimyanın alt sektörlerinin ilk çeyrekte gerçekleştirdiği ihracat rakamlarına bakıldığında ise mineral yağlar ve ürünlerinin 1 milyar 229 bin dolarlık ihracatla ilk sırada olduğu görüldü. Plastikler ve mamulleri 1 milyar 227 milyon dolarlık ihracatla ikinci sırada bulunurken, üçüncü sırada 302 milyon 36 bin dolarla kauçuk ve kauçuk eşyalar yer aldı.

- "Sanayiciler olarak moralimiz yerinde"

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, konuya ilişkin değerlendirmesinde, emtia fiyatlarının yükselişe geçmesinin kimya ihracatına pozitif yansıdığını ifade etti.

İhracattaki artış ivmesinin mart ayında da hız kesmeden devam ettiğini aktaran Akyüz, kimya sektörü olarak hem değerde hem miktarda yüzde 30'larda artış yakalamalarının son derece olumlu olduğunu kaydetti.

Akyüz, "Sanayiciler olarak moralimiz yerinde, hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. İhracatçılarımız yoğun bir gayretle çalışıyor. Beklentimiz bu artışın ilerleyen aylarda da devam etmesi yönünde. İhracattaki artışımız sürerken yurt içinde yaşadığımız daralmanın aşılması için de özel bir çabaya ihtiyacımız var. Birkaç sektörü kapsayan KDV, ÖTV indirimleri maalesef yeterli değil. Tüm sektörleri kapsayan daha geniş kapsamlı bir açılım gerektiği inancındayız." ifadelerini kullandı.

Kimya sektörünün ABD'deki yükselişine gelecek aylarda da devam etmesini beklediklerini belirten Akyüz, "2017 hedeflerimizde ABD'ye ihracatımız artırmak önemli yer tutuyor. Chicago ve New York'ta açılan Türk Ticaret Merkezleri firmalarımızın ABD pazarında kendilerini tanıtmalarını ve ihracat potansiyellerini artırmalarını sağlayacaktır." yorumunu yaptı.

AA