Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Özbekistan ile Rusya arasında 3,5 milyar dolarlık iş birliği anlaşması imzalandı.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in bugün Rusya'ya yapacağı resmi ziyaret kapsamında, dün Rusya'da temaslarına başlayan Özbekistan Başbakan Yardımcısı Açılbay Ramatov başkanlığındaki heyetin Rusya'nın çeşitli devlet kurumları ve önde gelen şirket üst düzey yöneticileriyle bir araya geldiği bildirildi.

Açıklamada, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreshkin'in de hazır bulunduğu Özbekistan-Rusya görüşmelerinin ardından iki ülke arasında ekonomik ortaklık ve yatırım alanlarında toplam proje tutarı 3,5 milyar dolara ulaşan 16 anlaşma imzalandığı kaydedildi.

Açıklamaya göre imzalanan anlaşmalar arasında Özbekistan'daki Tebinbulak maden ocağının işletilmesi, Özbekistan Dış Ekonomik Faaliyet Milli Bankası ile Gazprombank arasında yatırım projelerinin finanse edilmesi ve Çırçık Tarım Makineleri Fabrikasında Rusya ile tarım makinelerinin üretilmesi de yer alıyor.

Görüşmelerde ayrıca Özbek meyve-sebze ürünlerinin Rusya'ya ihracatını öngören 612 milyon dolarlık anlaşma ile Rus petrolünün Özbekistan'a sevkıyatına dair mutabakata imza atıldı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in Rusya'ya gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında, yarın Özbekistan-Rusya müzakerelerinin ardından çok sayıda ikili anlaşmaya imza atılacağı vurgulandı.