Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Piyasalara ilişkin araştırmalar yapan Frankfurt merkezli Sentix’ten yapılan açıklamaya göre, martta 20,7 puan olan Euro Bölgesi Yatırımcı Güven Endeksi, bu ay 3,2 puanlık artışla 23,9 puana yükseldi. Bu, 2007 yılının ağustos ayından bu yana görülen en yüksek değer oldu.

Nisan ayında mevcut ekonomik durumu ölçen Euro Bölgesi Cari Durumu Endeksi, 23,8 puandan 28,8 puana çıkarak Ocak 2011’den bu yana görülen en yüksek değere ulaştı. Yatırımcıların gelecek 6 aya ilişkin beklentilerini ölçen Beklentiler Endeksi de 17,8 puandan 19,3 puana yükseldi.

Sentix’e göre, Euro Bölgesi ekonomisi daha fazla ilerleme kaydederken, Sentix tarafından gerçekleştirilen ankete katılan, profesyonel ve özel yatırımcıların ekonomik durum değerlendirmesi olağanüstü derecede iyi gerçekleşti.

Fransa'daki önemli cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce, Euro Bölgesi ekonomisinin mevcut durum endeksi, Ocak 2008'den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Böylece, Euro Bölgesi diğer küresel bölgelerden olumlu bir şekilde ayrıştı.

Öte yandan, bu aya ilişkin söz konusu yatırımcı güveni anketi, 6-8 Nisan’da, 259’u kurumsal olmak üzere bin 35 yatırımcının katılımıyla gerçekleştirildi.

AA