Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, referandumdan "evet" çıkması durumunda Dolar/TL 'de 3,55 seviyelerinin söz konusu olabileceğini bildirdi.

Piotr Matys, AA muhabirine yaptığı açıklamada, referandumdan "evet" çıkmasının TL için olumlu olabileceğini ifade etti.

Hükümetin referandumdan sonra ekonomik reformlara odaklanmayı amaçladığını, bunun da yatırımcılar için cesaret verici olabileceğini belirten Matys, şunları kaydetti:

"Referandumdan 'evet' çıkması durumunda dolar/TL'de 3,55 seviyeleri söz konusu olabilir. Referandumdan 'hayır' çıkması durumunda bu belirsizliğe sebep olabilir ve TL'nin zayıflayacağını öngörüyorum. Böyle bir durumda dolar/TL 3,94 seviyelerini görebilir. 'Hayır' çıkması durumunda ekonomide uzun bir durgunluk süreci olabilir, ekonomi yılın ikinci yarısında büyük bir ivme kaybı yaşayabilir. Zayıf bir TL karşısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da (TCMB) para politikasında daha fazla sıkılaşmaya gidebilir."

Commerzbank Kıdemli Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose de "evet" çıkması durumunda TL'nin rahat bir nefes alabileceğini söyledi.

"Hayır" çıkması durumunda siyasi istikrarın sorgulanacağını, bunun da erken seçim anlamına gelebileceğini ve TL için olumsuz bir durum olabileceğini belirten Ghose, "Evet' sonucu TL için faydalı olabilir ve dolar/TL'de 3,60 seviyesi söz konusu olabilir." dedi.

Merkezi Londra’da bulunan Oxford Economics'in Kıdemli Ekonomisti Nafez Zouk, piyasalarda referanduma ilişkin "evet" beklentisinin hakim olduğunu, bu sonucun çıkması halinde Türk varlıklarının ralli yapabileceğini bildirdi.

Nafez Zouk piyasaların şimdiden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidar partisinin zaferini fiyatladığını düşündüğünü, beklentinin de bu yönde olduğunu söyledi.

Zouk, "Temel tahminimiz 'evet' kampanyasının kazanacağı yönünde. Sonuçlar birbirine yakın bile olsa 'evet' cephesinin kazanma olasılığının daha yüksek olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Sandıktan "evet" sonucu çıkmasının piyasalar tarafından olumlu karşılanacağını ifade eden Zouk, "evet" sonucunun, son 2-3 yıldır Türkiye’de devam eden politik belirsizliği ortadan kaldıracağını söyledi.

Zouk, "Piyasalarda referanduma ilişkin 'evet' beklentisi hakim. Bu sonucun çıkması halinde Türk varlıkları ralli yapabilir." dedi.

- "Yatırımcılar Türkiye'den vazgeçmeye hazır değil"

Nafez Zouk, referandumdan "hayır" sonucu çıkmasının piyasalar için "sürpriz" olacağını, bu durumda Türk varlıklarında satış olabileceğini belirterek, "Piyasalar Türkiye’deki yatırım ortamına inanıyor. Piyasalar bir kez daha 'evet, bu hikayeyi satın alalım' diyor. Çünkü Türkiye’den vazgeçmeye hazır değiller." ifadelerini kullandı.

Gelecek dönemde yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisinin artabileceğini kaydeden Zouk, "Çünkü Türk varlıkları, halen gelişmiş ekonomilerdeki düşük getiri ve faiz ortamında yüksek getiri sağlıyor. Bu da varlıklara olan ilgiyi artırıyor. Referandumdan 'evet' sonucu çıkması halinde riskler de azalacağı için yatırımcılar Türk varlıklarıyla daha fazla ilgilenecektir." diye konuştu.

TL'nin son dönemde olması gerekenden fazla değer kaybı yaşadığına işaret eden Zouk, şöyle devam etti:

"Kasım ve ocak ayları arasında TL'deki değer kaybı fazla satıştan kaynaklandı. Para biriminin temellerine baktığımızda, benim hesaplamalarıma göre, TL'de fazladan satış gerçekleşti. Eğer referandum sonrasında politik istikrar yeniden düzelir, ekonomi politikasına ilişkin güçlü işaretler verilirse dolar/TL'de 3,5 seviyesini görebiliriz."AA