Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya'da gelişen ülke paraları gelecek haftaki Fed kararı öncesi yatay seyrediyor. MSCI EM Asya Endeksi 3. günde de yükseldi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi %0.3 arttı. İngiltere'deki seçimlerde Muhafazakar Parti'nin sandalye kaybetmesiyle para birimi sterlin düştü. Dün Avrupa MB'nin faiz kararı ve Eski FBI Başkanı Comey'nin açıklamaları piyasalar üzerinde çok fazla etkili olmadı.

Güney Kore wonu %0.12 artışla 2. günde de yükseldi. 10 yıllık tahvil faizi yatay seyrederek %2.17 olurken Kospi endeksi %0.8 değerlendi. Yabancı yatırımcılar ülke hisse senetlerinde 4. günde de alım yaptı.

Malezya ringiti haftayı yükselişle kapatmaya hazırlandı. 10 yıllığın faizi 1 baz puan düşüşle %3.86 oldu. Ülkede sanayi üretimi Nisan'da yıllık %4.8 artarak Kasım'dan beri en büyük artışı kaydetti.

Çin'de offshore yuan gerilerken, Şanghay Borsası %0.1 yükseldi. 10 yıllığın faizi 7 baz puan düşerek %3.62 oldu.

Tayland bahtı bu hafta yatay seyretti. Küresel yatırımcılar dün net 9.3 milyar baht (273 milyon dolar) değerinde tahvil sattı, bu 18 Kasım'dan beri görülen en büyük çıkış oldu.

Endonezya rupisi yatay seyretti ancak haftalık bazda yükseldi. Jakarta borsası %0.1 geriledi.

Filipin pesosu %0.1 yükseldi ve 3. haftayı da yükselişle tamamlamaya hazırlandı. Gösterge endeks bu hafta %1.2 değerlendi. Scotiabank yolladığı bir notta AMB'nin genişlemeci duruşunun Asya paralarını destekleyeceğini bildirdi.