Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Kuzey İrlandadaki Demokratik Birlik Partisi (DUP) Genel Başkanı Arlene Foster, azınlık hükümeti kurma çalışmaları kapsamında salı günü başkent Londrada İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşeceğini duyurdu.

Foster, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlandadan oluşan Birleşik Krallık genelinde perşembe günü yapılan erken genel seçimin ardından ülkedeki hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili İngiliz Sky kanalına açıklamada bulundu.

DUP lideri, hükümeti kurma çalışmaları kapsamında dün Kuzey İrlandanın başkenti Belfasta giden Mayin genel başkanlığını yaptığı Muhafazakar Partinin yetkilileriyle "çok iyi görüşmelerde" bulunduklarını dile getirdi.

"Elbette ulusal menfaatle hareket edeceğiz ve Birleşik Krallık için bir bütün olarak, tabii ki de özellikle Kuzey İrlanda için doğru olan neyse onu yapacağız. Birleşik Krallık genelinde doğru olanı yapmak ve Birleşik Krallık hükümetine istikrar getirmek istiyoruz." diyen Foster, bu çerçevede salı günü başkent Londrada Theresa May ile görüşeceğini söyledi.

Bu arada BBCdeki "The Andrew Marr Show" programına katılan İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon da DUPun destekleyeceği "destek ve güven" anlaşmasıyla Theresa Mayin kuracağı hükümet sürecine ilişkin konuştu.

Muhafazakar Partinin DUP ile resmi bir koalisyona girmediğini belirten Fallon, geleneksel olarak "destek ve güven anlaşması" denilen uygulamayla DUPun ekonomi ve güvenlik gibi "büyük konularda desteğini alacaklarını" ancak anlaşmanın hangi alanlarda uygulanacağına dair görüşmelerin halen devam ettiğini vurguladı.

Bakan Fallon, DUPun desteğiyle kurulacak azınlık hükümetinin ülkeyi kaosa sürükleyeceği yönündeki eleştirilere de "DUP ile son derece yakından çalışıyor olacağız." dedi.

May'e DUP tepkisi

Söz konusu "destek ve güven" anlaşması, DUPun parlamentoda Kraliçenin okuyacağı hükümet programının oylandığı oturumda ya programa destek vereceği ya da çekimser kalacağı anlamına geliyor. DUP, hükümetin parlamentoya getireceği diğer düzenlemelere de evet oyu vererek veya çekimser kalarak destek olacak. Bunun karşılığında da DUP hükümetten, kendi parti programında yer alan bazı politikaları hayata geçirmekte destek isteyecek.

Theresa May, 18 Nisanda sürpriz şekilde erken seçim kararı alırken gerekçesini 19 Haziranda başlayacak Brexit müzakerelerine parlamentodaki gücünü artırarak girmek olarak açıklamıştı. Ancak seçimde Mayin lideri olduğu Muhafazakar Partinin milletvekili sayısı 330dan 318e düştü. May, hükümet kurmak için gerekli 326 milletvekilini, Kuzey İrlandanın aşırı sağcı DUPun dışarıdan desteğiyle sağlamaya çalışacağını belirtmişti.

Ancak Mayin DUP ile yapacağı anlaşma, partinin kadın ve LGBT hakları gibi konulardaki muhafazakar görüşleri sebebiyle daha şimdiden birçok Muhafazakar Partili vekil olmak üzere ülkedeki bazı kesimlerin tepkisini çekiyor.