Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'de perakende satışlar ve sanayi üretimi, emlak piyasasını soğutmaya yönelik tedbirlerin etkisini gösterdiğine ilişkin bazı işaretlerin gelmesine karşın güçlü seyrini korudu.

Çin'de sanayi üretimi Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 arttı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre bu verinin yüzde 6.4 artması bekleniyordu. Bu veri önceki ayda yüzde 6.5 arttı.

Perakende satışlar Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 10.7 arttı. Bloomberg'in anketine göre bu verinin yüzde 10.7 artması bekleniyordu. Perakende satışlar önceki ayda da bu hızda artmıştı.

Sabit serrmaye yatırımları yılın ilk beş ayında, emlak geliştirme yatırımlarındaki yavaşlama ile birlikte yıllık bazda yüzde 8.6 arttı. Yatırımların söz konusu dönemde yüzde 8.8 artması bekleniyordu. Bu veri önceki ay yüzde 8.9 arttı.

Çin'de ekonomik aktivite, regülatörlerin gölge bankacılıkla ilgili riskleri azaltmaya yönelik adımlarına karşın, kuvvetli duruşunu devam ettiriyor ve işletmeler ve tüketicilerdeki gücün altını çiziyor.  Bazı kentlerde konut alımlarına yönelik kısıtlamaların artırıldığı bir ortamda zayıflayan emlak piyasası ve üretici reflasyonundaki zayıflama ise ekonomik görünüm için risk oluşturuyor.