Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Hong Kong'da para otoritesi, Fed'in dünkü adımını takip etti ve gösterge faizi Aralık ayından bu yana üçüncü kez artırarak, dünyanın en pahalı konut piyasasında satış dalgası riskini artırdı.

Hong Kong Para Otoritesi, Fed'in Çarşamba günü borçlanma maliyetini çeyrek puana artırmasının ardından, gösterge faizi 25 baz puan yükselterek yüzde 1.5'e çıkardı. Hong Kong, parasının dolara endeksli seyrinden dolayı ABD para politikasını bire bir izlemek durumunda, ancak lokal bankalar, mortgage konusundaki sert rekabetten dolayı yüksek faizleri müşterilere yansıtmakta isteksiz kalıyor. Bu durum, emlak balonunu ve Hong Kong doların değer kaybı baskısını artırıyor.

Yetkililerin talebi kredi kurallarını sıkılaştırma ve diğer tedbirlerle azaltma çabaları, emlak geliştirme şirketlerinin arazi fiyatlarını rekor seviyelere çıkarmaları ve borçlanma maliyetlerinin ucuz kalması ile birlikte, konut fiyatları üzerinde şimdiye dek fazla etkili olmadı. Libor'un (1 ay vadeli ABD bankalararası faizi) Hong Kong'un Hibor faizine primi 79 baz puana çıktı ve Kasım 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

HKMA CEO'su Norman Chan, "Eğer faiz farkları daha da genişlerse, Hong Kong dolarından ABD dolarına doğru fon akışı yaratan arbitraj işlemleri daha da artacak," dedi ve emlaktaki aşağı yönlü dönemin mortgage faizlerindeki yükseliş dönemi ile çakışabileceği uyarısında bulunarak, yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini söyledi.