Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nahyan'ın, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile başkent Washington'da bir araya geldiği bildirildi.

BAE Haber Ajansı WAM'a göre, Al Nahyan, Tillerson'a, BAE ile diğer ülkelerin "radikal kişi ve gruplara verdiği sürekli destekten ötürü" Katar'a karşı aldıkları tedbirlerle ilgili bilgi verdi. Al Nahyan, Doha yönetiminin, "terör örgütlerini finanse etme, komşu ülkelerin içişlerine müdahale etme ve basın organlarını radikalizme teşvik için kullanmaktan vazgeçme" konusunda kararlı adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Al Nahyan, Tillerson'ın, "ABD ve BAE'nin ortak çıkarları ile bölgenin istikrarına yönelik tehditleri bertaraf edecek diplomatik bir çözüme ulaşılmasına katkıda bulunma" teklifini kabul etti.

BAE Dışişleri Bakanı, ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin ile gerçekleştirdiği görüşmede de terörü finanse eden şebekelerin ortadan kaldırılması için sarf edilen ortak çabayı ve bazı Arap ülkelerinin açıkladığı "terör listesi"ni ele almıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır geçen hafta yayınladığı ortak bildiride, Katar tarafından desteklenen 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddia edilerek "terör listesi"ne alındığını açıklamıştı.