Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Michael Hartnett önderliğindeki Bank of America Merrill Lynch (BofAML) stratejistleri, küresel hisse senetlerinin, 14 Haziran'a kadar olan bir haftalık dilimde 24.6 milyar dolar ile 30 haftanın en büyük sermaye akışını gördüğünü belirtti ve ABD hisse senedi fonlarının 26 haftanın en büyük yatırımını çektiğini kaydetti.  

Exchange-traded fonların, hisse senedi yatırım fonlarından 1.7 milyar dolarlık sermaye çıkışının karşısında 26.3 milyar dolarlık sermaye akışıyla  "büyük kazananlar" olduğu bildirdildi. 

Avrupa hisse senetlerine üst üste 12 hafta boyunca sermaye akışı olurken, gelişen piyasa hisseleri, sermaye girişlerinin 13'üncü haftasına girdi. Japonya'da ise son üç hafta içerisinde ilk hisse senedi fonu akışı gözlendi. 

Piyasalarda sermaye akışları, yılın başından beri "Trump" işlemlerinin kaybedenleri olan değer hisseleri, küçül ölçekli hisseler ve finansal hisselere yönelmiş durumda. 

Sektör bazında bakıldığında, finans, tüketici, sağlık, kamu hizmetleri, altyapı, teknoloji ve enerji hisselerine sermaye akışı, gayrimenkul ve materyal hisselerinden ise sermaye çıkışı gözlendi. Teknoloji hisselerindeki büyük satış dalgası, sektöre sermaye akışının azalmasıyla aynı anda gerçekleşse de, bunlar birbirini telafi etmedi.