Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), haziranda bir önceki aya kıyasla 1 puan azalarak 177,4 seviyesine geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, haziran ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıklandı.

Buna göre, FHGE, haziranda bir önceki aya kıyasla 1 puan azalışla 177,4'e geriledi. Endeks, mayısta 178,4 düzeyindeydi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki hizmetlere olan talep FHGE'yi artış
yönünde, son üç aydaki iş durumu ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE'yi azalış yönünde etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre son 3 ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla zayıfladı, hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ise güçlendi. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talebe ilişkin artış yönlü beklentiler zayıflayarak devam etti.

Son 3 aydaki istihdama ilişkin değerlendirmelere göre bir önceki ayda artış bildirenler lehine olan seyir güçlenerek devam etti. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentiler ise zayıfladı.

Haziran ayında "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, "Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)" sektöründe 3 puanlık artış, "Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)" ile "Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler" sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 1,1 ve 9,4 puanlık azalış gözlendi.