Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, faiz oranlarının normalleşme sürecinin devam ettiğini ve Fed'in bilançosunu kademeli olarak küçültmesiyle ilgili planlarının ilerleme kaydettiğini söyledi.

Brainard, New York'taki Ekonomik Araştırma Ulusal Bürosu'nda yaptığı konuşmada, ABD ekonomisi, faiz oranları ve Fed'in bilançosuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu
 
Bilançoyu küçültme ve faiz oranlarını arttırmanın Fed'in para politikası hedeflerini yakalamaya katkı sağlayacağını vurgulayan Brainard, Fed'in bilançosunu küçültme kararını bugüne kadar ertelemesinin nedeninin faiz oranlarının yüksek bir seviyeye ulaşmasının beklenmesiyle ilgili olduğunu belirtti.

Brainard, iş gücü piyasası ve ekonomik faaliyetlerle ilgili verilerin güçlü gelmesi durumunda, Fed'in 4,5 trilyon dolarlık bilançosunu kademeli olarak küçültmeye yakında başlamasının uygun olacağını ifade etti.

Enflasyonla ilgili gelişmeleri yakından takip edeceğinin altını çizen Brainard, Fed'in yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşması için de faiz oranlarının daha da arttırılmasına dikkatli yaklaşacağını kaydetti.