Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro bölgesi devlet tahvilleri, en büyük destekçisini kaybetmek üzere olabilir. 

Standard Life Investments Ltd., JPMorgan Chase & Co. ve Aviva Investors'daki para yöneticileri, Avrupa Merkez Bankası gevşek para politikasından çıkmaya yaklaşırken Euro bölgesi tahvillerini almaktan kaçınıyor. Avrupa Merkez Bankası'nın 20 Temmuz'da vereceği son politika kararından fazla bir şey beklenmezken, çoğu yatırımcı, tahvil alımlarının kademeli olarak azaltılmaya Eylül veya Ekim ayında başlanacağını öngörüyor. 

Standard Life Investments'da Edinburgh merkezli para yöneticisi Jack Kelly, "Avrupa tahvilleri, yüksek faizlere ve olumlu fiyatlamalara daha duyarlı" dedi ve "Siyasi riskler hafifliyor, büyüme rakamları ve özellikle ekonomik güven verisi olumlu. Avrupa Merkez Bankası'nın bu fırsatı değerlendirmemesi pek gerçekçi gözükmüyor" diye konuştu. 

Euro bölgesinde tahviller, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin 26 Haziran'da Portekiz'de bulunduğu bölgedeki yukarı yönlü baskıların aşağı yönlü baskıların yerini aldığı açıklamasından bu yana satışa uğruyor. Almanya'da 10 yıl vadeli tahvil faizleri, geçtiğimiz hafta 2016 yılının Ocak ayından bu yana olan en yüksek seviyesine tırmandı ve Avrupa'daki diğer tahviller de bu hareketi yansıttı.