Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed'in ilk kadın başkanı olma niteliğini taşıyan Janet Yellen'in 4 yıllık ilk başkanlık döneminin gelecek şubat ayında dolmasıyla Fed'e veda etmesi ihtimalinin görevinde kalmasından daha fazla olduğu görüşünün hakim olduğu piyasalarda, yeni Fed başkanının kim olacağı konusunda ise farklı düşünceler yer alıyor.

Janet Yellen, eski Başkan Barack Obama tarafından atandığı görevine 3 Şubat 2014'te başlamıştı. ABD Başkanı Donald Trump, başkan seçilmeden önce Yellen'ın ilk dört yıllık görev süresi 3 Şubat 2018'de dolduğunda muhtemelen yeniden aday göstermeyeceğini söylemişti.

Trump'ın bu söylemini yerine getirip getirmeyeceği merak edilirken Yellen'ın görevine devam edip etmeyeceği ve tekrar Fed başkanlığına atanmaması durumunda piyasalara etkisinin nasıl olacağı merak ediliyor. Ekonomistler, yeni gelebilecek başkanın Fed'in mevcut politikalarını sürdürmesi durumunda piyasaların fazla etkilenmeyeceğini ancak farklı politikalara başvurulması durumunda belirsizliğin hakim olabileceğini ifade ediyor.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan RBC Ekonomik Araştırmalar Yardımcı Başekonomisti Paul Ferley, Yellen'ın yerini başka birisinin alması durumunda bir belirsizlik durumunun olacağını belirtti. Yellen'ın piyasalar tarafından dikkate alındığını ifade eden Ferley, Fed'e atanabilecek yeni başkanın Yellen'ın politikalarıyla karşılaştırıldığında daha az bilinen politikalara yönelmesinin piyasalarda endişelere sebep olacağını aktardı.

Olası yeni başkanın iyi tanınan ve bundan önceki yorumları geleneksel politikaları yansıtan birisi olması durumunda belirsizliğin hafifleyebileceğini dile getiren Ferley ancak farklı tarzdaki politikaları benimseyen olası bir başkanın finansal piyasalarda daha fazla risk meydana getireceğini vurguladı.

Berenberg Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Senedi Stratejisti Carsten Hesse ise Yellen'ın yerine başkasının gelmesinin sürpriz olmayacağını kaydetti. Trump'ın seçim kampanyası döneminde Yellen konusunda olumlu söylemlerinin bulunmadığını anımsatan Hesse, piyasalarda zaten Trump'ın seçimi kazandığı zaman Yellen'ın ikinci kez başkan olamayacağına dair öngörülerin yer aldığını belirtti. Birkaç ay önce Trump'ın Yellen'a karşı söylemlerinin biraz değiştiğini anlatan Hesse ancak piyasalarda hala Yellen'ın görevine devam etmeyeceği beklentisinin olduğunu ifade etti.

Şu anda en favori isimin Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Gary Cohn olduğunu aktaran Hesse, Gary Cohn'un da kademeli normalleşme politikasına devam edebileceğini dile getirdi.

 

-"Gary Cohn piyasaları fazla etkilemeyebilir"

 

Capital Economics ABD Ekonomisti Michael Pearce ise Fed'in başına gelebilecek yeni başkanın politika yöntemlerinde değişikliğe gitmesi durumunda piyasaların etkilenebileceğini vurguladı. Favori isim Gary Cohn'un Yellen'a benzer bir politika uygulayabileceğini kaydeden Pearce, bu durumda Gary Cohn'un piyasaları fazla etkilemeyebileceği öngörüsünde bulundu.

Pearce, Trump'ın "şahin" bir başkan seçmeyeceği öngörüsünde bulundu.

AA