Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Merkezi ABD'de bulunan gayrimenkul danışmanlık firması Cushman & Wakefield'ın yönetici ortaklarından Toğrul Gönden, AVM'lerin yüzde 40-50 doluluk oranlarıyla açıldığını belirterek, "Yeni AVM açmak şu anda geçekten çok zor. Çünkü birçok yerde arz fazlası oluşmaya başladı." dedi.

Toğrul Gönden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 yıldır çok fazla AVM açıldığını, bu nedenle artık çok AVM açılmamasının doğal ve sağlıklı bir süreç olduğunu söyledi.

Gönden, perakendecilerin, küçülmelerine karşın iyi yerlerde bulunmayı tercih ettiğini belirterek, "Bir sokağın her iki yanında ya da yan yana AVM olmamalı. AVM'lerde kira indirimleri bir süredir uygulanıyor. Bunların yüzde 30'u TL ile kira ödemeye başlasa da yabancı mülk sahiplerinin TL'ye dönmesi çok zor. Çünkü kredi sözleşmesinde yazıyor. Özellikle elektronik sektöründe online satışlar da artmaya başladı. Türkiye için çok daha iyi bir durum." şeklinde konuştu.

Her şeye rağmen AVM'lerin kapanacağını düşünmediğini ifade eden Gönden, ev dışı yemek harcamalarına bakıldığında, Asya Pasifik'in son 10 yılda yüzde 9,8 ile en hızlı büyüyen bölge olduğunu, Asya Pasifik'i yüzde 7,3 ile Orta Doğu, yüzde 6,1 ile Amerika (yüzde 6,1) ve yüzde 4,2 ile Avrupa'nın takip ettiğini bildirdi.

Gönden, 2006-2026 döneminde ev dışı yemek sektörünün ülke sıralaması tahminlerine ilişkin de, şu değerlendirmelerde bulundu:

"En büyük sıçramalar Hindistan (14. sıradan 3. sıraya), Tayland (12. sıradan 6. sıraya), Venezuela (27. sıradan 10. sıraya) ve Endonezya'da (23. sıradan 14. sıraya) bekleniyor. Türkiye'nin ise 17. sıradan 19. sıraya gerileyeceği öngörülüyor. Avrupa'ya baktığımızda, en büyük yeme içme pazarları sırasıyla İspanya (yüzde 15), Birleşik Krallık (yüzde 14), İtalya (yüzde 12), Almanya (yüzde 10), Fransa (yüzde 9), Rusya (yüzde 7) ve Türkiye (yüzde 6). Ev dışı yeme içme sektörünün büyüme oranlarına baktığımızda son 4 yılın en hızlı büyüyen ve önümüzdeki 4 yıl içerisinde en hızlı büyümesi beklenilen pazar olarak Türkiye karşımıza çıkıyor."

Toğrul Gönden, AVM'lerin şu anda yüzde 40-50 doluluk oranlarıyla açıldığını belirterek, "Yeni AVM açmak şu anda gerçekten çok zor. Çünkü birçok yerde arz fazlası oluşmaya başladı." dedi.

- "Şirketler, Dubai yerine Türkiye'ye gelmek istiyor"

Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden de son 10 yıldır Türkiye'nin bölgesel üs olarak algılanması nedeniyle çok fazla ofis yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Mesela Microsoft, 80 civarı ülkeyi Türkiye'den yönetiyor. Türkiye’deki uluslararası şirketlere baktığımızda Gezi Parkı olaylarından sonra bu eğilim gittikçe azalıyor. Ülkemizi daha iyi anlatmamız gerekiyor. Örneğin, FETÖ'yü dünyada kimse bilmiyor. Bunu daha iyi anlatalım ki insanlar derdimizi anlasın. Şu anda potansiyelimizin çok altındayız. Dünya ticareti ve üretiminin ortasında olmalıyız. Birçok şirket tekrar Dubai'yi bölgesel yönetim üssü haline getiriyor. Bütün dünyadaki üst düzey yöneticiler Türkiye'ye gelmek istiyor ama Dubai'ye gitmek istemiyor. Şirketler; 'expat'ları Dubai'ye götürmek için daha fazla maaş ödemeleri gerektiğini söylüyor. Türkiye'nin yakın coğrafyasına baktığınız zaman alternatifi neredeyse yok. Türkiye'de güven ortamının sağlanması, ülkenin bölgesel sorunlardan kurtulması, hukuki altyapı ve uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi gerekiyor."

- "İstanbul'da beyaz yakalıların yaşamak için tercih ettiği bölge Ataşehir"

Tuğra Gönden, ofis olarak yeni cazibe merkezinin Ataşehir olmaya başladığına işaret ederek, "Beyaz yakalıların yaşamak için tercih ettiği bölge Ataşehir. İnsanlar trafik nedeniyle, şirketler de çalışanlarına yakın olmak istedikleri için ofis olarak bu bölgeyi tercih etmeye başladı." ifadelerini kullandı.

Gönden, KDV istisnası ve vatandaşlık hakkının ticari gayrimenkul alanında çok fazla etkisini görmediklerini, son teşviklerin konut sektörünün sıkıntılarının sadece bir parçasını çözdüğünü söyledi.

AA