Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Finansal İstikrar Stratejisi ve Risk (FSSR) Direktörü Alex Brazier, ülkede kredilerdeki artışın ekonomi için tehlike oluşturabileceği uyarısında bulundu.

Liverpool Üniversitesi’nde konuşma yapan Brazier, İngiltere’de son bir yılda araç kredilerinin ve tüketici kredilerinin toplamda yüzde 10 artış gösterdiğine dikkati çekerek, “Buna rağmen aynı dönemde hane halkı geliri yüzde 1,5 seviyesinde arttı. Hane halkı borcu diğer birçok unsur gibi aşırıya kaçıldığında tehlikeli olabilir.” ifadelerini kullandı.

Brazier, halihazırda hane halkı borçlanmasının sadece tüketici için değil aynı zamanda ekonominin tamamı için risk oluşturabileceğini vurguladı.

Bankaların tüketici kredisi uygulamalarına da dikkati çeken Brazier, “Borç verme standartları sorumluluk halinden sorumsuzluk haline kolayca geçiş yapabilir. Borç verenler karşılaştıkları risklerin azaldığını düşünse de aslında daha geniş anlamda ekonominin geneli için riskler artıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere Merkez Bankası geçen ay, olası şoklar karşısında sermaye tamponlarının güçlendirilmesi amacıyla, bankalardan 18 ay boyunca yaklaşık 11,4 milyar sterlin seviyesinde ek sermaye ayırmaları talebinde bulunmuştu.