Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

TMV Consultancy Başekonomisti İnanç Sözer Bloomberg HT'deki Yatırım Bülteni'nde Hande Demirel'in sorularını yanıtladı.

Sözer bugünkü Fed toplantısında bilanço azaltmaya yönelik bir sinyal ya da Fed üyeleri arasındaki görüş ayrılıklarının fiyatlamalar açısından çok kritik olacağını belirtti. Sözer "Eğer bugün bilanço konusunda adım göremeyecek olsak bile 24-26 Ağustos'taki Jackson Hole toplantılarında önde gelen merkez bankalarının -para politikasında normalleşme isteğine dair- açıklamaları kritik olacak" dedi.

Gelişen ülke kurlarında değer kaybına paralel olarak TL'nin de değer kaybettiğine dikkat çeken Sözer yılın 2. yarısında gelişen ülke kurlarının bir miktar daha dğeer kaybedeceğini öngördü.

"YENİ ZİRVELER OLABİLİR"

Sözer "Gelişen ülke kurlarındaki değer kayıplarına paralel olarak TL'de de değer kaybı var. Küresel faizlerdeki yükseliş ana katalizör olmuş gibi duruyor. Faizlerde yükselişin devamını beklediğimiz için de biz TL ile birlikte diğer gelişen ülkelerde değer kaybının süreceğini bekliyoruz" dedi.

Dolar/TL 'nin 4 seviyesine çıkabileceğini belirten Sözer "Teknik açıdan bakıldığında kritik seviyeler kırılmış gibi görünüyor. Teknik formasyonlar gerçekleşirse önümüzdeki dönemde yeni zirveler dahi olabilir, 4 ve 4 üzeri seviyeler çok şaşırtıcı olmaz çünkü  Güney Afrika randında, Brezilya realinde ve Rus rublesinde ciddi değer kayıpları bekleniyor, biz de bu sepette yer aldığımız için buna paralel TL'de de değer kaybı görebiliriz" yorumunu yaptı.