Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ahaber'e gerçekleştirdiği mülakatta kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye raporunda çok olumlu değerlendirmeler bulunduğunu belirtti.

Fitch'in Türkiye'ye ilişkin göreceli olarak daha yapıcı olduğunu belirten Şimşek, Türkiye ile Almanya arasında son dönemde yükselen gerginlik ile ilgili de değerlendirmede bulundu.

Şimşek, iki ülke arasındaki gerginliğin her iki taraf için de talihsiz olduğunun altını çizdi ve Almanya'nın Türkiye'nin en önemli ticari ortağı olduğunu vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Türkiye'nin 2017 yılıdna yaklaşık yüzde 5 büyüyeceğini belirtti ve borçlanma limitine yönelik değerlendirmede bulundu. Şimşek, “Borçlanma limitinin içinde kalmamız mümkün görünmüyor” dedi.

Türkiye'de yatırımların makine, ARGE ve yazılık odaklı olması gerektiğini belirten Şimşek, reformlar için bir yıllık fırsat penceresi bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin fiyat istikrarını sağlaması gerektiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı, Merkez Bankası'na yönelik tartışmaların faizlerin kalıcı olarak inmesini sağlamayacağını ifade etti.

BES'e otomatik katılımda cayma oranının çok yüksek olduğunu söyleyen Şimşek, bir miktar “ayar” gerektirebileceğini belirtti.

Yüksek büyümeye bağlı olarak cari açığın tahmin edilenin üzerinde olabileceğini söyeyen Şimşek, “İnşallah enflasyon yılı tek hanede kapatacak” dedi.